Obsah
Nadměrné slunění: Spouštěč herpesu na rtech
Jedním ze spouštěčů bolestivých oparů může být také nadměrné vystavování se slunečnímu záření. Obsahuje totiž ultrafialové (UV) záření, které má v nepřiměřeném množství nepříznivé účinky na naši pleť. Pokožku rtů samozřejmě nevyjímaje.
Silné letní slunce může oslabit buněčnou obranyschopnost a umožní viru množit se. Pokud už herpetický virus ve vašem těle dřímá, je to jen krok k propuknutí nepříjemného ložiska do formy vodového puchýře či svědivých pupínků.
Malý tip: Podrobné informace o tomto virovém onemocnění a jeho příznacích se dozvíte ve starším článku na našem blogu.
Kromě snížení obranyschopnosti může sluneční záření způsobit spálení a dehydrataci pokožky rtů, což vytváří podmínky pro praskání a suchost. Následně vzniklé drobné trhliny a ranky poskytují ideální prostor pro vstup herpetického viru do organizmu.
Jak chránit citlivou pokožku rtů?
Abyste minimalizovali riziko vzniku herpesu věnujte, podobně jako ostatním částem těla péči a ochranu i rtům.
Použijte kvalitní balzám na rty
Při pobytu venku použijte kvalitní balzám s vysokým UV faktorem. Důležité je uvědomit si, že ochrana před sluncem je nutná vždy, a to iv případě zamračeného počasí a dokonce i v tom případě, že celý den přeležíte ve stínu.
Nezapomínejte na klobouk či čepici
Noste klobouk nebo čepici, abyste si chránili obličej a rty před přímým slunečním zářením. Nadměrné slunění může kromě spálení pokožky způsobit také bolesti hlavy. Navíc opalování bez klobouku či čepice významně zvyšuje riziko vzniku úpalu.
Hydratace zvenčí i zevnitř
Po slunění používejte hydratační přípravky s přírodním složením. Po pobytu na slunci je vhodné použít například pleťové mléko s obsahem aloe vera. Má uklidňující účinky, a zabrání tak dalšímu poškození pokožky rtů.
Nezapomínejte však ani na efektivní hydrataci organismu zevnitř. Během pobytu na slunci se všichni intenzivněji potíme a rychleji ztrácíme tekutiny, vitamíny a minerály.
Organismus proto potřebuje pro své správné fungování zpětné doplnění nejen tekutin, ale také vitamínů a minerálů. Jako pitný režim během letního opalování je vhodné zvolit iontový nápoj s vyšším obsahem minerálů a vitaminů – osvěží a doplní organismu to, co potřebuje.
Zázračné antioxidanty
Antioxidanty by, nejen během léta, v péči o pleť rozhodně neměly chybět, protože zvyšují ochranu před UV zářením. Zabraňují poškození buněk a redukují riziko vzniku degenerativních změn pod vlivem působení volných radikálů. Také účinně zpomalují proces stárnutí pleti.
Mezi významné antioxidanty patří například vitamín C, glutathion či zinek a selen, a proto se tyto látky často využívají při výrobě pleťových krémů či doplňků výživy.
Věděli jste, že glutathion se pro své skvělé antioxidační schopnosti nazývá také mistrem antioxidantů? Jistá thajská studie z roku 2018 dokonce potvrdila jeho pozitivní působení při prevenci vzniku pigmentových skvrn, které jsou často důsledkem nadměrného vystavování se slunečnímu záření.
L-lysin Extra - první pomoc a prevence zevnitř
Pokud se vám stane, že opar během dovolené dostanete, užívejte vhodné doplňky stravy, které podporují imunitní systém. Například námi doporučený L-lysin Extra. Obsahuje přírodní látku L-lysin, která je právem považována za první pomoc při herpetických infekcích. Ve vašem cestovním kufru by rozhodně neměl chybět. Při plánování dovolené vám doporučujeme mít jej vždy po ruce.
Vysoký podíl této esenciální kyseliny obsahují například ryby, parmazán, arašídy nebo fazole. L-lysin Extra je obohacený o vitamín B6 a Echinaceu, což ještě znásobuje jeho účinnost v boji proti herpesům. Vitamin B6 je důležitý pro správné fungování imunitního systému a podporu tvorby protilátek. Echinacea má imunostimulační a protivirové vlastnosti, a tak maximalizuje jeho efekt.
Je vhodný nejen pro dospělé, ale také pro děti od 7 let. V době akutní infekce při dávkování 5 kapslí 3krát denně uvidíte zlepšení stavu již po 2 – 3 dnech.
Oslabený imunitní systém může ve více případech vést ke vzniku virových herpesových onemocnění iu dětí.
Lokální pomoc při oparech ze slunce
U herpesu ze slunce platí stejná péče, jako je tomu u jiných herpetických spouštěčů. Udržujte okolí rtů čisté a suché. Vyhněte se škrábání a zasahování do ložiska špinavýma rukama, abyste předešli šíření infekce. Ke zmírnění svědění a pálení na postižené místo můžete přiložit studený obklad nebo kostku ledu. V lékárnách dostanete koupit masti přímo k lokálnímu ošetření herpesů, které obsahují analgetika nebo antivirové složky.
Další faktory, které přispívají ke vzniku herpesu na dovolené
Kromě slunce mohou na dovolené ovlivnit propuknutí herpesu na rtech i další faktory. Jsou to zejména tyto.
Vysoká hladina stresu před cestou
Určitě to znáte. Odjezd na vysněnou dovolenou často doprovází stres, který má mnohé příčiny. Obavy z dlouhé cesty či strach z létání. Uvolněte se. Vše potřebné si předem naplánujte a nenechávejte si balení věcí na poslední chvíli.
Pokud i něco zapomeňte, zahoďte stres za hlavu. Většinu věcí totiž bez problémů seženete přímo na místě. Pokud je stres před cestou neudržitelný, zkuste sáhnout po ověřených doplňcích výživy, které jsou určeny k regulaci stresu. Účinné jsou například preparáty, které obsahují magnesium a vitamíny skupiny B.
Letní párty a nedostatek spánku
Dlouhé letní noci plné hudby a tance… Bohužel faktem zůstává, že nedostatek spánku ohrožuje imunitní systém a nechává virům doslova otevřené vstupní dveře. Ve spojení s pitím alkoholických nápojů je tato kombinace živnou půdou pro opary. Dopřejte si kvalitní spánek před i během vaší dovolené. Pokud jednu noc celou protančíte, následující den si dopřejte odpočinek. Náročná túra či celodenní výlet rozhodně nejsou vhodné.
Blízký kontakt s infikovanou osobou
Období dovolených je i obdobím letních lásek či nových přátelství. Pamatujte však na to, že herpes se šíří zejména dotekem a blízkým kontaktem s infikovanou osobou. To může zahrnovat intimní doteky obličeje, společné ochutnávání jídel nebo pití ze společné sklenice.