Už asi všichni víme, že cvičení je úzce propojeno se zdravým životním stylem. Pravidelná aktivita v podobě cvičení nás udržuje v dobré fyzické i psychické kondici, posiluje kardiovaskulární i imunitní systém, pomáhá nám odbourávat stres, prodlužuje život... Navíc pomáhá nám udržovat i optimální tělesnou hmotnost. Během cvičení totiž tělo potřebuje extra energii, kterou může získávat také ze spalování uložených tuků. Tuk se uvolňuje do krevního oběhu, odkud putuje do svalů, aby jim dodal potřebnou energii. Díky tomu máme energii ke cvičení, svaly lépe fungují a pomáhají nám ubírat z uložených tukových buněk. Cvičením nebo jinou sportovní aktivitou si tak můžeme upravit hmotnost a udržovat zdravou váhu. A to je pro naše zdraví velmi důležité.
Jak to v našem těle funguje?
Naše tělo potřebuje palivo, aby mohlo správně fungovat a vykonávat práci (například běžné domácí i pracovní činnosti, chůzi, cvičení...). Toto palivo získáváme z jídla, pitného režimu, spánku a regenerace. Hlavním zdrojem energie jsou potraviny, které konzumujeme. Potraviny lze rozdělit do tří makroživin: sacharidy, tuky a bílkoviny. Primární zdroj energie našeho těla pochází ze sacharidů – například ovoce, zelenina, celozrnné výrobky, rýže, brambory. Sacharidy jsou mimořádně důležité, aby nám dodaly energii, kterou potřebujeme ke cvičení a vykonávání činností každodenního života. Dalším zdrojem energie v těle je tuk. Tady se bavíme o tuku, který už máme uložen na těle jako zásobárna energie. Stejně jako sacharidy i tuk lze snadno přeměnit na palivo, které tělo potřebuje. Třetím zdrojem energie, který může být použit jako palivo pro tělo, jsou bílkoviny – například maso, ryby, mléčné výrobky, luštěniny, proteinové nápoje. Primární funkcí bílkovin je budovat a opravovat svalové tkáně. Pomáhají také regenerovat a obnovovat svaly po sportovním výkonu, proto je jejich příjem pro tělo stejně důležitý jako příjem sacharidů.
Když cvičíme, naše tělo bude primárně jako zdroj energie využívat sacharidy a tuky, podobně jako auto používá ke svému fungování benzín. Cvičení pomáhá svalům spalovat tuky, neboť cvičení vyžaduje více paliva než sedavý způsob života. Jako například rychlé závodní auto potřebuje pro svůj chod více benzínu. Když cvičíme, naše tělo přeměňuje tuk na palivo pro pracující svaly. Navíc postupným budováním svalů budeme postupně spalovat více tuku. Protože platí, že svaly spálí více energie než tuky. Když se pravidelným cvičením budeme měnit v závodní auto, budeme potřebovat více kvalitnějšího benzínu. Naše tělo bude časem mnohem efektivnější při využívání tuku než zdroje paliva.
„Cvičení pomáhá svalům spalovat tuky. Když cvičíme, naše tělo přeměňuje tuk
na palivo pro pracující svaly.“
Proč je třeba cvičit?
Cvičení a různé pohybové aktivity spalují kalorie. Cvičením zvyšujeme tepovou frekvenci, zvýšení tepové frekvence bude vyžadovat, aby naše tělo více pracovalo, aby se udrželo v pohodě, což bude mít za následek spálení většího množství kalorií. Většina z nás má v těle nějaký přebytečný tuk, který dokáže spálit. Správným a hlavně pravidelným cvičením se začleněním silového a kardiovaskulárního tréninku pak budeme úspěšnější při spalování tuků. A tedy nejen při udržování optimální váhy, ale také při hubnutí.
Co se týká cvičení, je nutná zejména pravidelnost a rozmanitost aktivit. Při kardio cvičení – například běhání, jízda na kole, nordic walking, turistika, plavání, dochází k efektivnímu spalování tuků a sacharidů. Díky tomu rychleji zhubneme a zlepšíme si kondičku. Kardio trénink by měl trvat minimálně 30 minut. Ke oblíbenému kardiovaskulárnímu cvičení přidejme také silové cvičení – například zvedání činek, kalistenika, pilates, jóga, tabata. Pod silovým cvičením rozumíme jakýkoli trénink s odporem (ať už je to vlastní tělo, činka, stroj nebo jiná pomůcka – například gumový expander), který nám pomůže vybudovat svaly, zvýšit sílu a zlepšit celkovou funkčnost těla. Silový trénink by měl trvat minimálně 15 minut.
"Většina z nás má v těle nějaký přebytečný tuk, který dokáže spálit. Správným a hlavně pravidelným cvičením se začleněním silového a kardiovaskulárního tréninku pak budeme úspěšnější při spalování tuků."
Během kardio cvičení spálíte více kalorií než během silového cvičení se stejnou délkou trvání. I když silový trénink obvykle nespálí tolik kalorií, kolik kardio trénink má pro nás stejný význam. Během silového tréninku budujeme mnohem víc svalové hmoty než během kardio cvičení. A víme, že svaly spalují více kalorií než jiné složky v našem těle, zvláště tuky. Pravidelné cvičení má tak výhody nejen ze zdravotního hlediska, ale také z hlediska efektivního spalování energie. I tuky spalují energii, i když to není velké číslo, pořád je to zhruba třetina z toho, co spálí svaly. Svaly tedy spalují více kalorií než tuky.