Obsah
Co je celulitida a proč vzniká?
Celulitida vzniká v důsledku nerovnoměrného ukládání tuku, vody a toxinů pod kůži. Způsobuje jamky a hrbolky, které jsou nejvíce viditelné na stehnech, hýždích a břiše. Ovlivňuje ji genetika, životní styl, strava a hormonální změny. Celulitida je s ženským tělem spojena zejména díky přebytku ženského hormonu estrogen.
Celulitida je stav, při kterém se tukové buňky hromadí pod kůží a vytvářejí nerovný, hrbolatý povrch připomínající pomerančovou kůru. Nejčastěji se vyskytuje na stehnech, hýždích a břiše, ale může se objevit i na jiných částech těla.
Proč celulitida vzniká?
Hlavním důvodem vzniku celulitidy jsou poruchy mikrocirkulace, tvořící toxiny se v kůži účinně neodstraňují a hromadí se v tukové tkáni. Co je ale horší, nepředstavuje jen kosmetický problém, ale celulitida je také zdravotní problém. Celulitidu ovlivňuje několik faktorů, včetně:
- Genetiky – pokud ji již máte v rodině, je pravděpodobné, že se objeví iu vás.
- Hormonů – zejména u žen – estrogen hraje důležitou roli při ukládání tuku a ovlivňuje elasticitu kůže.
- Životního stylu – nesprávná strava, sedavý způsob života a nedostatek pohybu.
- Špatné cirkulace a lymfatického systému – je-li krevní a lymfatický oběh zpomalen, toxiny se v těle hromadí a pokožka ztrácí pružnost.
- Kouření a nadměrné konzumace alkoholu – tyto faktory zhoršují kvalitu pokožky a podporují tvorbu celulitidy.
Jaké jsou příznaky celulitidy?
Hlavním příznakem celulitidy je nerovný, hrbolatý povrch pokožky, který připomíná pomerančovou kůru. Tento stav může být viditelný pouhým okem nebo se projeví až při stlačení kůže. Celulitida se nejčastěji objevuje na stehnech, hýždích a břiše, ale může postihnout i jiné části těla. Shrňme si typické příznaky celulitidy:
- Jemné hrbolky – na začátku jsou viditelné jen při stlačení pokožky.
- Zřetelné prohloubeniny a nerovnosti - v pokročilejších stádiích jsou patrné i bez tlaku.
- Měkkost nebo citlivost pokožky – kůže může působit volněji a méně pevně.
- Mírné otoky a napětí – způsobené zadržováním vody a zpomaleným lymfatickým oběhem.
- V pokročilých případech i bolestivost – zejména při delším sezení nebo tlaku na postiženou oblast.
Jak celulitida vypadá?
Celulitida se projevuje nerovnostmi na pokožce, které připomínají pomerančovou kůru. Kůže může působit hrbolatě, vlnitě nebo mít viditelné promáčknutí. Nejčastěji se objevuje na stehnech, hýždích a břiše, ale může postihnout i ruce, boky či kolena.
V počátečním stadiu je celulitida viditelná pouze při stlačení pokožky nebo v určitých světelných podmínkách. V pokročilejším stadiu jsou nerovnosti trvalé a viditelné iv klidu, přičemž kůže může ztratit pružnost. Těžší formy celulitidy mohou být doprovázeny otokem, citlivostí nebo dokonce bolestí.
Barva pokožky se při celulitidě nemění, ale při zhoršeném prokrvení může působit bledší nebo naopak s nádechem do fialova. Chcete-li zjistit, zda máte celulitidu, zkuste jemně zmáčknout pokožku mezi prsty – objeví-li se nerovnosti, je čas začít se o ni lépe starat.
Fakta a mýty o celulitidě
Tak jako je celulitida běžná, existuje také řada dezinformací o tom, co ji způsobuje a jak se jí zbavit. Takže předtím, než utratíte majetek za volně prodejné produkty nebo si naplánujete kosmetický zákrok, pozorně si přečtěte fakta a mýty o celulitidě.
- Celulitida se tvoří nejčastěji na hýždích, stehnech, břiše
Celulitida se může objevit téměř kdekoli. Přestože si většina lidí myslí, že celulitida se vyskytuje pouze na stehnech, bocích a hýždích, není to zcela pravda. I když jsou to nejběžnější oblasti na těle, celulitida se může vyvinout i na rukou, břiše či prsou.
- Celulitidu mohou mít ženy v jakémkoli věku
Celulitidě mohou podlehnout mladší i starší věkové kategorie. U mladších ročníků se začíná vyskytovat po pubertě v důsledku hormonálních změn. Je však běžnější u starších žen, protože jejich tělo produkuje méně estrogenu – hormonu, který pomáhá udržovat hladké proudění krevních cév. Méně estrogenu může znamenat horší cirkulaci, což může znamenat i pokles tvorby kolagenu. Proto se doporučuje ženám ve vyšším věku zařadit do péče o své tělo výživové doplňky s obsahem kolagenu, ideálně kolagenu a dalších účinných látek, které úspěšně útočí na celulitidu.
- Celulitidu mají jen ženy s nadváhou
Navzdory této všeobecné mylné představě, celulitida ve skutečnosti není tuk, ale souvisí s tukem. Ano, i vyhublé a vysportované ženy mohou mít celulitidu. Nejčastějším důvodem bývá genetická predispozice těla k celulitidě. Nadváha způsobuje jen to, že je celulitida na kůži viditelnější.
- Celulitida není způsobena toxiny
Detoxikace vašeho těla může být zdravá, ale celulitidy vás nezbaví, protože tento stav pokožky není způsoben toxiny. Je to však ovlivněno jinými věcmi, jako je například nedostatek pohybu, špatný krevní oběh a některé hormony.
- Celulitidu můžeme zdědit
Je pravda, že celulitida se vyskytuje v genech a může být dědičná. Pokud měla celulitidu vaše máma a babička, máte větší šanci, že se rozvine i u vás. Naštěstí, genetika je jen jedna malá část skládačky celulitidy – svou roli hrají i další faktory jako strava, cvičení a udržování zdravé hmotnosti.
Celulitidu zná většina žen. Až 85% žen s ní má osobní zkušenost. Postihuje pouze 10-15% mužů.
Mnoho lidí si myslí, že celulitida postihuje jen lidi s nadváhou. Pravda je, že i štíhlí lidé mohou mít celulitidu. Někteří věří, že pití vody pomáhá odstranit celulitidu, ale sama o sobě ji neodstraní – je nutná kombinace stravy, pohybu a péče o kůži.
Co zhoršuje celulitidu?
Přestože celulitida může mít genetický původ, existuje řada faktorů, které ji zhoršují a urychlují její vznik. Chcete-li se vyhnout jejímu zhoršování, dávejte si pozor na následující:
- Nesprávná strava – nadbytek cukrů, soli, zpracovaných potravin a nezdravých tuků vede k hromadění toxinů a zpomaluje metabolismus tukových buněk.
- Nedostatek pohybu – sedavý způsob života oslabuje svaly, zpomaluje krevní oběh a podporuje ukládání tuku v problémových partiích, jako jsou stehna, hýždě a břicho.
- Nedostatečná hydratace – pokud tělo nemá dostatek vody, pokožka ztrácí elasticitu a celulitida se stává viditelnější.
- Stres – vysoká hladina kortizolu (stresového hormonu) vede k zadržování vody a zhoršení kvality pokožky.
- Kouření a alkohol – poškozují cévy, zhoršují prokrvení a způsobují předčasné stárnutí pokožky.
- Těsné oblečení – stahující legíny nebo kalhoty mohou narušovat lymfatický oběh a zhoršovat odbourávání toxinů.
Jaké existují formy celulitidy?
Celulitida se dělí podle svého vzhledu a příčiny vzniku na několik forem. Znát typ celulitidy, který vás trápí, vám pomůže zvolit správnou metodu boje proti ní.
- Měkká (vodnatá) celulitida – ochablá, měkká pokožka, viditelná při pohybu. Způsobena zadržováním vody a slabým krevním oběhem. Častá na stehnech, hýždích a břiše.
- Tuhá (kompaktní) celulitida – pokožka je pevná, ale hrbolatá a může být bolestivá na dotek. Typická pro sportovce a aktivní lidi, vyskytuje se na stehnech, hýždích a bocích.
- Edematózní (oteklá) celulitida – způsobená poruchou lymfatického oběhu, projevuje se otoky a pocitem těžkých nohou. Často se objevuje na lýtka, stehnech a kolenou.
Dá se celulitidy zbavit úplně?
Ačkoli neexistuje zaručený způsob, jak se zbavit celulitidy na 100 %, lze ji značně redukovat a předcházet jejímu vzniku. Odpověď vás tedy asi nepotěší, ale celulitida se nedá úplně odstranit. Jak se zbavit celulitidy?
Jak proti celulitidě bojovat?
I když, jak jsme již zmínili, úplné odstranění celulitidy je téměř nemožné, existuje řada účinných způsobů, jak zmírnit její vzhled a zlepšit kvalitu pokožky. Klíčem k úspěchu je kombinace více faktorů. Jak tedy proti ní bojovat:
- Mějte vyváženou stravu
Je nezbytné upravit jídelníček a dbát na zdravou a vyváženou stravu. Každodenní strava by měla obsahovat potraviny bohaté na vlákninu, dobré tuky, celozrnný chléb, hubenější ryby, hodně zeleniny a samozřejmě také vitamíny a minerály.
- Dbejte na pitný režim
Voda z celulitidy odstraňuje toxiny, proto byste měli vypít minimálně dva litry čisté nebo minerální vody denně. Pomohou také bylinné čaje a různé směsi s obsahem bylin, které pomáhají odstraňovat přebytečnou vodu z těla spolu s toxiny.
- Fyzická aktivita musí být
Nemusíte jít hned do fitness centra a začít zvedat činky. Pro začátek stačí delší procházky a cviky, které lze provádět iv pohodlí domova. Důležité je rozproudit cévní systém a zlepšit prokrvení kůže. Postupně se zlepšující kondicí přidejte více aktivit a střídejte také typy cvičení. Cvičte nejméně 3krát týdně.
- Pomůže také lymfatická masáž
Podporuje správné fungování pokožky, která se zpevňuje a rychleji odstraňuje toxiny. Lymfatická masáž účinně odbourává tukovou tkáň a lze ji provádět nezávisle doma. Existují také speciální pomůcky jako rukavice, kartáče či masážní přístroje.
- Podpora kůže výživovými doplňky
Je třeba se o kůži starat nejen zvenčí, ale také zevnitř. Hlavní roli při procesu stárnutí pokožky má kolagen. Kolagenová vlákna tvoří elastin, který zajišťuje elasticitu pokožky a kyselina hyaluronová je zodpovědná za hydrataci pokožky. Můžete investovat do kvalitního kolagenu v krémech a mastích, i to je způsob výživy pleti. To, jak vypadá vaše pleť zvenčí, je způsobeno především kvalitou výživy zevnitř. Efektivní bude proto výživa kůže zevnitř, například s přípravkem SkinBooster, který obsahuje vše, co ženská pokožka potřebuje.
Pokud tedy hledáte způsob, jak se zbavit celulitidy, vyzkoušejte kombinaci zdravého životního stylu a cílené péče. Celulitida na stehnech, celulitida na břiše či celulitida na hýždích nemusí být vaší realitou, pokud se rozhodnete jednat již dnes.