Hypofit/Energofit + 3Energy bar gratis

Cholesterol, TAG a ich hodnoty
Cholesterol, TAG a ich hodnoty

Cholesterol, TAG a ich hodnoty

Cholesterol, TAG a ich hodnoty

Cholesterol a triacylglyceroly (TAG) patří v lidském organismu mezi nejdůležitější lipidy. Lipidy jsou látky nerozpustné ve vodě a tvoří nezbytnou součást přijímané potravy.

Obsah

Co je cholesterol?

Cholesterol je molekula tvořená vlastním organismem nebo pocházející z přijímané potravy. Má dvě základní funkce:

  • za prvé je základní složkou buněčné stěny, lépe řečeno membrány, která obklopuje buňku a odděluje ji od okolního prostředí, a
  • za druhé představuje molekulu, z níž se dále tvoří speciální hormony označované vzhledem ke své struktuře jako steroidní (vitamin D a žlučové kyseliny).

Kde se tvoří cholesterol?

Větší část cholesterolu se tvoří v játrech, jen malou část tělo přijímá potravou. Do krve se dostává dvěma cestami – přímo z jater, kde se tvoří asi 70% cholesterolu, a zbytek z trávicího traktu. Z trávicího traktu se do krve vstřebává asi polovina, a to ze zmíněné živočišné potravy, druhá polovina je ve žluči při trávení vyloučena stolicí (jediná cesta, kterou se organismus zbavuje cholesterolu).

Typy cholesterolu

Existují dva typy cholesterolu – jeden typ je produkován lidským tělem, druhý se nachází v potravině živočišného původu (například tuky, maso, mléko, vajíčka).

Ani cholesterol, ani TAG nedokážou volně cirkulovat v krvi, musí být navázány na přenašeče, kterými jsou lipoproteiny (tukové bílkoviny). Lipoproteiny se odborně nazývají LDL a HDL.

LDL je zkratka pro anglický výraz „low density lipoprotein“ (lipoprotein s nízkou hustotou). LDL částice mají za úkol transportovat cholesterol a TAG do tkání a takto je zásobovat. Nadměrné hladiny těchto částic v krvi způsobují ukládání cholesterolu v cévních stěnách, což často vede k rozvoji aterosklerózy. Proto se cholesterol přenášený LDL částicemi nazývá také špatným cholesterolem. Jeho hladina v krvi by měla být co nejnižší.

HDL je zkratka pro anglický název „high density lipoprotein“ (lipoprotein o vysoké hustotě). HDL částice plní opačnou funkci než LDL a to transportují nadbytečný cholesterol z tkání do jater, kde se vylučuje do žluče a přeměňuje na žlučové kyseliny potřebné při trávení tuků. Proto se cholesterol přenášený HDL částicemi nazývá dobrý cholesterol. Čím je jeho hladina vyšší, tím lépe pro náš organizmus.

Zvýšený cholesterol

Za zvýšený se pokládá cholesterol nad 5,0 mmol/l (LDL + HDL cholesterol). Samotná hladina cholesterolu není až tak rozhodující, důležitý je takzvaný tukový profil. j. zastoupení jednotlivých podtypů cholesterolů (poměr LDL a HDL). TAG by neměly přesahovat 2,0 mml/l. Při zvýšeném obsahu LDL cholesterolu dochází k jejich pronikání do stěn cév a ukládání. Ve stěně cévy se začínají vytvářet pláty, do kterých se může ukládat vápník a takto se céva postupně zužuje. Vzniká kornatění stěn tepen (odborně ateroskleróza). V zúžené cévě krev proudí pomaleji a srdce je při zásobování těla živinami a kyslíkem nuceno pracovat se zvýšeným výkonem. Hrozí riziko vysokého krevního tlaku. Rovněž se snižuje přívod krve do životně důležitých orgánů, jako je mozek a srdce, což může způsobit závažná onemocnění, například ischemickou chorobu srdeční. Některé tkáně nejsou dostatečně prokrveny v důsledku ucpání cév a vlásečnic. Může dojít i k prasknutí stěny cévy, čímž se v cévě vytvoří krevní sraženina, která částečně nebo úplně zabrání proudění krve, což může zapříčinit srdeční infarkt nebo cévní mozkovou příhodu.

  • celkový cholesterol do 5,0 mmol/l
  • LDL (špatný cholesterol) maximálně do 3,0 mml/l
  • HDL (dobrý cholesterol) nejméně 1 mmol/l u mužů a 1,2 mmol/l
  • u žen triacylglyceridy do 1,7 mmol/l

Triacylglyceroly (TAG) 

Z chemického hlediska jsou triacylglyceroly estery mastných kyselin s glycerolem, označují se také jako neutrální tuky. Jsou přijímány spolu s cholesterolem potravou. Část triacylgycerolů přemění tělo na okamžitou energii. Avšak při nízkém výdeji energie se v organismu ukládají v tukových tkáních jako rezervoár energie. V případě potřeby se uvolňují z tukových buněk a slouží jako energetický zdroj. Pokud člověk nesportuje nebo nevydává energii, TAG se nespotřebovávají a zůstávají uloženy. Většina se nachází v tukových vrstvách pod kůží a kolem životně důležitých orgánů, které takto chrání. Zvýšené hladiny triacylglycerolů také zvyšují riziko srdečně-cévních onemocnění (srdeční infarkt, mozková porážka…).