Diabetes mellitus patří mezi nejzávažnější onemocnění.
Mechanismus vzniku cukrovky je způsoben jednou nebo více z následujících poruch:
- slinivka přestává produkovat inzulín
- slinivka produkuje inzulín v nesprávném čase
- inzulín přestává normálně fungovat
Nespotřebovaná glukóza se hromadí v krvi a její hladina se s každým jídlem zvyšuje. Zvýšená hladina cukru v krvi sice nebolí, přináší však s sebou vážná rizika. Pacient s dlouhotrvajícími a opakujícími se hyperglykémie má několikanásobně vyšší riziko vzniku srdečního infarktu, mozkové příhody, poškození ledvin, očí a dolních končetin.
Rozeznáváme dva základní, nejčastěji se vyskytující typy cukrovky:
- diabetes mellitus 1. typu
- diabetes mellitus 2. typu.
Diabetes (cukrovka) 1. typu
Určité faktory prostředí (viry, chemikálie, léky) mohou aktivovat reakci těla, která s definitivní platností může vést ke vzniku cukrovky.
Po propuknutí nemoci tělo začíná vyrábět glukózu z bílkovin a tuku, přesto, že hladina glukózy v krvi je vysoká.
Průvodním jevem tohoto procesu je tvorba ketonů, které mění zápach moči a mohou zapříčinit acidózu a kóma (bezvědomí). Nadbytečná část cukru je propouštěna do moči.
Příznaky, které jsou typické pro diabetes mellitus:
• výskyt opakovaných infekcí kůže a ústní dutiny
• časté vylučování velkého množství moči
• ospalost
• zvýšená žízeň
• pravděpodobné zhoršení zraku
Diabetes 2. typu
se častěji vyskytuje u dospělých lidí vyššího věku. Stále častěji se ale diagnostikuje už iu mladých lidí a občas iu dětí. Vzniká v důsledku nedostatečné sekrece inzulínu v beta buňkách pankreatu. Snížená sekrece inzulínu nestačí k pokrytí potřeb organismu, zejména po jídle. Druhou možností je snížená citlivost buněk těla na inzulín, i když je inzulín produkován v dostatečném množství.
Obezita, sedavý způsob života, nevhodná dieta, vysoký krevní tlak, jsou rizikové faktory, které napomáhají vzniku a rozvoji diabetu 2. typu. Jelikož při diabetu 2. typu je nedostatek inzulínu jen částečný, hladina glukózy v krvi se zvyšuje pomalu a tělo se postupně přizpůsobuje vyšším hladinám cukru. U diabetika 2. typu je proto možné pozorovat stejné příznaky jako u nemocného s 1. typem diabetu, přestože jsou méně intenzivní.
Příznaky, které jsou typické pro diabetes mellitus:
• výskyt opakovaných infekcí kůže a ústní dutiny
• časté vylučování velkého množství moči
• ospalost
• zvýšená žízeň
• pravděpodobné zhoršení zraku
Změnou životního stylu, to znamená důsledně naplánovanou a dodržovanou dietou a vhodným fyzickým cvičením, je možné diabetes 2. typu mít pod kontrolou.
Léčba někdy vyžaduje i užívání léků - tablet, které zvyšují činnost slinivky nebo zlepšují účinek inzulinu.
Po určitém čase trvání nemoci mnozí pacienti musí přejít na léčbu inzulínem, aby byla zajištěna požadovaná hladina cukru v krvi.
Jelikož průběh nemoci se u každého z pacientů poněkud liší, je nezbytný individuální přístup k léčbě. Cíl léčby zůstává stejný jako u diabetu 1. typu: udržet přiměřenou hladinu glukózy v krvi a zabránit tomu, aby docházelo k poškození cév nadbytečným množstvím glukózy v krvi.