LIMITOVANÁ AKCE 1 + 1 kolagénových tyčinek Joint Bar čokoláda-banán   

Energetické nápoje a sport. Znáte jejich rizika?
Energetické nápoje a sport. Znáte jejich rizika?

Energetické nápoje a sport. Znáte jejich rizika?

Energetické nápoje a sport. Znáte jejich rizika?

Jsou dny, kdy se pod tíhou nahromaděných povinností cítíte bez energie. Pokud se aktivně věnujete sportu, určitě dobře víte, jak náročné je v těchto dnech přemoci se k plánovanému tréninku.

Obsah

I vy se občas uchýlíte k rychlému zdroji energie – energetickým nápojům? V tom případě byste měli vědět, že i když vám přinesou okamžitou vzpruhu, skrývají v sobě potenciální nebezpečí a negativní účinky pro organizmus.

Podívejme se spolu na to, jak mohou ovlivnit sportovní výkonnost a proč byste měli být opatrní při jejich konzumaci.

Energetické nebo energizující?

Úkolem energetického nápoje, je dostat do těla v rychlém čase energii. Stimulovat mozek a tím zlepšit soustředění a výkon. Obsahují velké množství látek, které se na této práci podílejí. Jedním z nich je cukr, který se v rychlé době dostane do krve a tím okamžitě zvýší celkovou energii v těle. Další podpůrné látky, které se přidávají do energetických nápojů jsou hlavně kofein, synefrin, guarana, extrakty ze zeleného čaje, neurotransmitery, vitamíny skupiny B a různé adaptogeny.

Avšak složky do energetických nápojů nejsou přidávány tak, aby byly zdrojem dlouhodobé energie. Jsou určeny především ke stimulaci centrální nervové soustavy – správné tvrzení by tedy mělo být, že nejsou energetické, ale energizující.

energetiké nápoje a vplyv na mozog

Vliv energetických nápojů na sportovní výkon

Jedna z hlavních nevýhod konzumace energetických drinků během sportu, je jejich vysoký glykemický index. Vysoký obsah cukru sice na krátkou dobu zvýší vaši mentální a fyzickou výkonnost, ale po rychlém poklesu hladiny glukózy v krvi na vás padne ještě větší únava než před jejich konzumací. Další nevýhodou je riziko vzniku závislosti na těchto nápojích. Právě jejich časté užívání způsobuje velké výkyvy hladiny krevní glukózy. A to se projeví i na vaší psychice. Například nutkáním neustále do těla doplňovat další a další cukry.

Při dlouhodobém či pravidelném užívání energetických nápojů se mohou projevit vedlejší nežádoucí doprovodné jevy a to:

  • kolísání krevního tlaku,
  • bolesti hlavy,
  • nervozita,
  • návaly horka,
  • pocení,
  • celková dehydratace těla.

energeticke napoje a šport

Pojďme si k nim říci víc:

Nadměrná stimulace a nervozita

Většina energetických nápojů obsahuje kofein a jiné stimulanty, které mohou způsobit nadměrnou stimulaci centrálního nervového systému. Pociťujete to jako náhlou nervozitu, neklid, nespavost a nesoustředění, což samozřejmě negativně ovlivňuje váš sportovní výkon.

Zvýšená srdeční frekvence a krevní tlak

Už se vám stalo, že po vypití energetického drinku jste zpozorovali náhlé bušení srdce? Je to běžný jev. Kofein a jiné stimulanty mohou zvýšit srdeční frekvenci a krevní tlak. Pro sportovce, kteří již mají i tak vysokou tepovou frekvenci během fyzické aktivity, to může být nebezpečné a zvýšit riziko zdravotních problémů.

Dehydratace

Energetické nápoje mají často diuretický účinek. To znamená, že podporují močení a mohou přispět k dehydrataci. Při těžkých fyzických výkonech ztrácíte přirozeně mnoho tekutin. Dalším faktem je, že přerušit důležitý závod z důvodu intenzivního nucení na močení pro vás zajisté nebude příjemnou situací.

Zatížení jater a ledvin

Vysoký obsah cukru a syntetických přísad neúměrně zatěžuje játra a ledviny. Opakovaná konzumace těchto nápojů vám proto může způsobit dlouhodobé zdravotní problémy.

Závislost a abstinenční příznaky

Stimulanty a kofein, které jsou v těchto drincích zastoupeny v hojném množství, vám mohou způsobit psychickou závislost. Pokud je konzumujete příliš často nebo ve velkých množstvích, můžete pociťovat bolesti hlavy, únavu a podrážděnost. S těmito projevy se vám bude sportovat rozhodně obtížnější.

Z těchto a dalších důvodů konzumaci energetických nápojů zvažte nebo zcela vynechejte. Pokuste se nahradit je jinými, zdravějšími alternativami, kterým se věnujeme v následující části článku.

Vyměňte energetické nápoje za iontové

A to hned z několika důvodů. Iontové nápoje neodvodňují a mají schopnost lépe hydratovat organismus sportovce. Během fyzické aktivity a intenzivního tréninku vaše tělo ztratí spoustu tekutin a elektrolytů prostřednictvím potu. Iontové nápoje jsou navrženy tak, aby tyto ztráty doplňovaly. Důležité elektrolyty, jako jsou draslík, sodík, vápník a hořčík, jsou klíčové pro optimální funkci svalů a nervového systému. Jelikož tělo je není schopno samy produkovat je na vás, abyste je pravidelně doplňovali z vnějších zdrojů.

V porovnání s energetickými nápoji mají nižší koncentraci stimulantů. Neposkytují tak silný stimulační efekt na centrální nervovou soustavu a minimalizují riziko negativních vedlejších účinků.

iónové verzus energetické nápoje

EnergoFit

Příkladem je náš sportovní nápoj EnergoFit, který kombinuje energii v přírodním složení z glukózy, maltodextrinu a glutaminu. Poskytuje regeneraci unaveným svalům a doplňuje vitamíny B, C a E a minerály Na, Ca, K, Mg. Extrakt ze zeleného času se stará o vaši koncentraci.

HypoFit

Díky obsahu minerálních látek působí nápoj HypoFit antioxidačně. S jeho pomocí předcházíte případným svalovým křečím. Poskytne vám okamžitý a postupný zdroj energie při jakékoli sportovní činnosti.

Alternativy a přírodní zdroje energie pro sportovce

Samotný trénink a soutěže vyžadují spoustu energie a úsilí. Proto je důležité, abyste dodávali svému organismu potřebné živiny. Kromě běžných energetických nápojů plných cukrů a umělých přísad existují také zdravější alternativy, které dokáží podpořit vaši výkonnost a regeneraci po tréninku.

Ovocné smoothies

Ovocné smoothies jsou skvělá možnost, jakou dodáte tělu potřebnou energii a dávku minerálů, vitamínů a vlákniny. Pokud pro jeho přípravu zvolíte banány, dopřáte svým svalem draslík, který je důležitý pro jejich správnou funkci.

Hledáte inspiraci na zajímavé kombinace a recepty na smoothies? Mnoho z nich naleznete na webové stránce Kompava v sekci receptů.

smoothies namiesto energetických nápojov

Kokosová voda

Výbornou volbou pro sportovce je například kokosová voda. Obsahuje přírodní elektrolyty, které se lehce vstřebávají do těla a pomáhají udržovat rovnováhu tekutin během intenzivních tréninků. Navíc kokosová voda je nízkokalorická a neobsahuje přidaný cukr, což oceníte, pokud se snažíte udržovat zdravou váhu.

Silný masový vývar

Silný vývar z kuřecího masa a zeleniny je doslova lektvarem po těžké fyzické zátěži. Je bohatý na minerály a vitamíny, které jsou důležité pro regeneraci svalů a podporu imunitního systému.

Kompava tip plný energie

3Energy bar

Pokud potřebujete rychle doplnit energii před sportovním výkonem nebo kdykoli v rámci dne, vyměňte energetický nápoj za naši 3Energy bar tyčinku. Nabije vás energií a dodá potřebné aminokyseliny, vitamíny a minerály, které tělo potřebuje. Nastartuje vám spalování tuků a stimuluje psychiku a svalový anabolismus.

K4 Power Gel

Okamžitý zdroj energie vám také zajistí K4 Power Gel. Na výběr máte ze 2 svěžích příchutí a díky lehké stravitelnosti je vhodný i během sportovního výkonu. Obsahuje aminokyseliny L-arginin a citrulin a je také obohacen o minerály hořčík a draslík.