Skutečnost, že v posledních letech se stále zvyšuje počet žen, které trpí v menopauze návaly tepla v noci, rakovinou prsu či dělohy, osteoporózou ale i kardiovaskulárními chorobami vedlo vědce k zjištění příčin těchto onemocnění.
Také ho k tomu vedly statistiky, které tvrdí, že asijská populace trpí těmito chorobami mnohem méně než její sousedé ze západu. Rozdíly se hledali ve stravě, ve způsobu života a různých jiných faktorech.
Zjistilo se, že naši východní sousedé zkonzumují nesrovnatelné větší množství sóji jako my.
Proč právě sója má takové unikátní účinky? Sója jak ji všichni známe je rostlina s kulatými semeny - sójovými boby. Dnes se už z ní vyrábí mnoho produktů, které můžeme najít v různých obchodech s potravinami (přes sýry, maso až po nápoje).
Nejúčinnější složkou sóji jsou fytoestrogeny. Jsou zodpovědné za většinu jejích aktivních účinků. Fytoestrogeny je vlastně druh samčího pohlavního hormonu, který má podobný účinek jako estrogen.
Estrogen je ženský hormon, který je vylučován vaječníky u žen do období menopauzy. Po menopauze se jeho tvorba zastaví, což způsobuje různé fyzické i psychické změny v těle ženy.
K fyzickým patří návaly horka, osteoporóza, kardiovaskulární onemocnění, zvýšená suchost sliznic a pod. K těm psychickým patří poruchy nálady, deprese, snížená koncentrace, porucha spánku a jiné.
Nevěříte, že jeden hormon dokáže vyvolat takový chaos v organismu?
Je to tak. Estrogény mají protektivní účinek na cévy, zabraňují ukládání cholesterolu a TAG na cévách. Po jejich vyhasnutí tento jejich ochranný účinek vymizí a ženy začnou postihovat onemocnění jako je ateroskleróza, hypertenze, ischemická choroba srdeční a pod.
Osteoporózou zase trpí každá třetí žena a každý šestý muž nad 50 let.
Osteoporóza je vlastně řídnutí kostí způsobené vyplavováním vápníku z kostí a zamezením zpětné absorpce do kosti.
Estrogen je zodpovědný za přenos vápníku z krve do kosti. Lidem s osteoporózou se snadno lámou kosti již při malých traumatech jako je menší pád, zakopnutí zda kýchanie.
Fytoestrogény nahrazují hormony estrogeny v jejich účinku na ženský organismus.
Samozřejmě na trhu je i substituční hormonální léčba syntetickými hormony, no ne každá žena si takovou léčbu přeje nebo může podstoupit. Kromě toho, že tyto hormony nejsou přírodní, nesou se sebou řadu rizik. Léčba nimi by neměla trvat více než 5 let.
Pokud jste žena po menopauze, nečekejte dokud Vás jedna z možných onemocnění dostihne. Informujte se o prevenci. My Vám dáváme do pozornosti produkt FYTOSOJA OSTEO. Obsahuje fytoestrogeny ale i vápník spolu s vitaminem D a K, které jsou odpovědné za vychytávání vápníku do kostí.