Imunoglobuliny - jsou protilátky, které organismus běžně produkuje proti cizorodé látce, která vnikne do organismu. Protilátky se dostaví na místo působení cizorodých látek, navážou se na ně a buď jejich zničí sami nebo jejich označí pro útok jiných látek. Jsou tvořeny miliony plazmatických buněk, které se převedly z B - lymfocytů.
B-lymfocyty patří mezi bílé krvinky - AGranulocyty (bez granulí ve svém nitru). Na svém povrchu mají receptory (identifikační místa) pro antigen (což mohou být proteiny nebo polysacharidy uvolněné z obalů, bičíků, buněčných stěn a toxinů bakterií, virů a jiných mikroorganismů). Při setkání s antigenem se B-lymfocyty začnou okamžitě a prudce dělit a přeměňovat na plazmatické buňky. Ty produkují protilátky tedy imunoglobuliny. Právě B-lymfocyty jsou buňky, které si pamatují na základě genetické informace jaké protilátky jsou vhodné pro vniklou cizorodou látku.
IgG
- zvyšuje fagocytózu a neutralizuje toxiny
- obaluje mikroby , viry a houby a urychluje jejich vychytávání jinými buňkami imunitního systému
- prochází placentární bariérou a tím chrání i plod před cizorodými zárodky ještě před tím, než se vytvoří vlastní imunitní systém
IgM
- imunoglobulin , který zvyšuje fagocytózu
- speciální bojuje proti mikroorganismům (bakteriím)
- nachází se na povrchu B - lymfocytech
IgA
- nachází se v mléce (kolostrum), slzách a slinách
- ochraňuje povrch sliznic a kůže před uchyceným cizorodých látek
IgD
- stimuluje B - lymfocytyjeho činnost v organismu není přesně objasněna
IgE
- faktor zodpovědný za alergické reakce (při navázání se na buňku způsobuje její degranulaci , což způsobuje alergickou reakci )
- chrání před parazitními onemocněními