Během jízdy na kole se zapojují svaly téměř celého těla. Možná byste řekli, že je to jen o svalech na nohou, ale ve skutečnosti pomáhají i svaly na rukou a zádech. Jediná oblast, která je víceméně pasivní, je břicho. Kromě zpevnění svalstva pomáhá cyklistika ke zlepšení vytrvalosti, ke zdravějšímu kardiovaskulárnímu systému, k lepší koordinaci a spolupráci končetin a mozku, no také k spalování kalorií. Tento sport je velmi efektivní pro udržování kondice a dobrého zdraví.
Rozmanitost kol a jejich komponent nabízí mnoho možností. Můžete si vybrat či zvolíte horské kolo a budete se toulat po loukách a lesích nebo dáte přednost silničnímu kolu a cestám, či cyklostezkám. Cyklistiku mohou provádět úplní začátečníci, častokrát i se zdravotními problémy, až po profesionály. Kola jsou vhodná pro všechny, pro rodiny s dětmi, starší osoby a stejně tak pro ty, kterým již klouby nedovolují jiný typ sportu. Výborné je, že cyklosezóna trvá téměř celý rok. Jediná omezení představuje počasí nebo bolavé hýžďové svaly.
Jak začít s cyklistikou?
Na začátek potřebujeme samozřejmě vhodné kolo a sportovní oblečení. Aktuální trh je velmi rozmanitý a můžete vybírat z mnoha specializovaných cykloobchodů, prodejen se sportovním sortimentem nebo z e-shopů. Nechte si poradit od odborníků, aby se nestalo, že vyberete nesprávně. Důležité je zvolit správný druh kola podle toho, kde chcete jezdit. Nevybírejte si jej jen podle barvy, důležitější je velikost rámu a kol, ale rovněž i kvalita jednotlivých komponent. Pokud máte někde ve sklepě či v garáži starší kolo, nezapomeňte jej nejprve vzít do servisu. Co se týče oblečení, je méně důležitým prvkem, než samotné kolo a v principu se můžete jít jezdit i v teplácích. Cyklistické oblečení vám však poskytne větší komfort, zahřeje vás, odvede pot a neprofoukne. Proto si oblečení nevybírejte jen podle oblíbené barvy. Důležitá je kvalita materiálu, přilnavost, odolnost proti větru a nepromokavost. Cyklistické oblečení musí dobře sedět a měli byste se v něm zároveň cítit pohodlně. Slyšeli jste už o tom, že neexistuje špatné počasí, jen špatně oblečený cyklista?
Stejně důležité jsou také doplňky:
- helma - bezpečnost je na prvním místě,
- brýle - nikdo nechce mít v očích mušky,
- rukavice - aby se vám nepotily a nesmýkaly ruce,
- láhev - pitný režim musí být,
- taštička na kolo nebo cyklobatoh - kde schováte všechny drobnosti jako mobil, klíče, oblíbenou tyčinku, případně i pár součástek (duši, pumpu apod.)
Není vhodné jet poprvé na kole dlouhou trasu v rozpětí 50 km nebo jet hned do kopců. Mnohé to může hned v začátcích odradit. Na úvod stačí, když se vypravíte na výlet po městě, obci či blízkém okolí. Cestou se můžete zastavit na kávičku a koláč a celou jízdu si o to více zpříjemnit a užít. Důležité je začít lehce a po rovině. Postupně budete přidávat první kopce, delší vyjížďky a zvyšovat tempo. Je úplně v pořádku, pokud první dva měsíce strávíte na kole jen v mírném tempu - to znamená, aniž byste se velmi zadýchali. Tak pěkně nakopnete metabolismus, budete lépe spalovat kalorie a začnete budovat kondičku. Postupně můžete přidávat více kilometrů, více času strávíte v sedle a najednou vám 50 km nepřijde tak mnoho. Časem jistě zvládnete i delší souvislou jízdu. Je důležité podotknout, že i intenzita nebo tempo jsou nesmírně důležité. Považujeme za nesprávné začít v počátcích jezdit na kole rychle, protože můžete i rychle skončit. Pro budování dlouhodobé vytrvalosti a stejně jako pro spalování kalorií a celkové hubnutí, je nejlépe jezdit na kole v nižší intenzitě. Pod nižší intenzitou se myslí takové tempo, abyste zvládali bez obtíží mluvit. Když během jízdy pocítíte, že máte potíže s dýcháním a píchá vás v boku, je to špatné znamení, co v překladu znamená, že jedete zbytečně rychle, nebudujete si vytrvalost a nespalujete tuky. Jen se rychle unavíte a tělo mine zásobu glykogenu, který pak doma doplníte sacharidy a něčím sladkým. Dokud se vaše tělo během jízdy na kole stíhá okysličovat, bude upřednostňovat jako zdroj energie tuky před sacharidy. Správnou intenzitou učíte tělo spalovat tuky, což pomáhá nejen při hubnutí, ale také při udržování správné hmotnosti. Intenzita a tempo je důležité i proto, abyste se rychle nepřetrénovali a své cyklistické nadšení nezabalili předčasně.
Zjištění správné intenzity jízdy na kole a nastavení vašich tréninkových zón je možné podle tepové frekvence na základě výsledků spiroergometrie. Je to zátěžový test na kole nebo na běžeckém pásu, jehož výsledky poskytují informace nejen o tělesné výkonnosti jedince, ale také o jeho reakci na zátěž, vlivu tréninku na organismus a v neposlední řadě jeho celkovou výkonnost. V Kompava centrum Metflex vám rádi poradí, jak správně trénovat, v jakých intenzitách a jaké nejvhodnější doplňky stravy užívat.
Cyklistika a pitný režim
Naše tělo tvoří z 60% voda a je nezbytná pro správný chod našeho organismu. Věděli jste, že již 1% nedostatku tekutin způsobuje žízeň a následnou dehydrataci? Obohaťte svůj pitný režim o hypotonický iontový nápoj, který se postará o hydrataci organismu. Díky obsahu vitamínů, minerálů a přírodních extraktů působí antioxidačně, doplní do těla vše potřebné a pomáhá také předcházet svalovým křečím. Je výborný ještě před výjezdem, ale klidně si jej dopřejte i během jízdy. Pokud byste se vydali na delší a náročnější výjezd, doporučujeme energetický izotonický nápoj. Dodá tělu okamžitou energii, pomůže zvýšit výkon a zlepšit vytrvalost. Díky obsahu kvalitních aminokyselin přispívá také k regeneraci organismu. Kromě osvěžení vám po cyklistice doplní vše, co jste ze sebe vydali. Dalším pomocníkem na podporu pitného režimu je vitamínově-minerální nápoj . Je plný vitamínů a minerálů, navíc obsahuje speciální směs přírodních extraktů. Tato kombinace látek zajistí normální funkci svalů, podporuje detoxikaci a odkyselení organismu. Je vhodný i pro vegany.
Dodržiavajte pitný režim, dopĺňajte do tela energiu a nezabúdajte na správnu regeneráciu. Čo si dať po cyklistickom tréningu, aby sme na druhý deň netrpeli únavou, bolesťami či svalovicou? Po akomkoľvek športe treba do tela doplniť hlavne rastlinné aminokyseliny BCAA. Všeobecne sú známe ako základný stavebný kameň bielkovín, ktoré tvoria štruktúru nového svalového tkaniva. Tieto aminokyseliny tvoria základ okamžitej regenerácie svalov. Dodajú telu potrebnú energiu a doplnia vyčerpané glykogénové zásoby. Navyše vďaka svojmu nabitému zloženiu pomáha pri obnovovaní svalových vlákien po športovom výkone. Telu tak zabezpečíte správnu regeneráciu a budete mať chuť znovu ísť na bicykel po ďalšiu dávku endorfínov.