Obsah
-
Co je syndrom dráždivého tračníku?
Jaké jsou příčiny vzniku syndromu dráždivého tračníku?
Jaké jsou příznaky syndromu dráždivého tračníku?
Jak se diagnostikuje syndrom dráždivého tračníku?
Jaké jsou možnosti léčby syndromu dráždivého tračníku?
Jaká dieta je vhodná při syndromu dráždivého tračníku?
Jaké doplňky stravy mohou pomoci zmírnit příznaky syndromu dráždivého tračníku?
Jaká je prevence syndromu dráždivého tračníku?
Co je syndrom dráždivého tračníku?
Syndrom dráždivého tračníku (IBS - Irritable bowel syndrome) jinými názvy i dráždivé střevo, dráždivý tračník nebo střevní neuróza, je chronické funkční ale ne organické onemocnění trávicího traktu. Kromě toho, že postihuje zejména tlusté střevo, umí napadnout i celý trávicí systém.
Ve většině se začne objevovat u lidí v rozmezí 20 až 30 let, ale může se také vyskytnout i u dětí. Nezapomeňte však jeho léčbu konzultovat s vaším lékařem nebo gastroenterologem.
Ženy trpí syndromem tlustého střeva dvakrát častěji než muži.
Jaké jsou příčiny vzniku syndromu dráždivého tračníku?
Z medicínského hlediska nebylo odborníky zatím zcela přesně určeno v čem spočívá příčina vzniku tohoto syndromu. Předpokládá se, že vzniká buď z fyzických nebo psychických příčin a souhry více faktorů. Toto onemocnění není organické ale funkční, to znamená, že zde nenastává změna stavby a struktury střeva, jako je tomu například při rakovině či zánětu. Jako onemocnění je opravdu nepříjemné, ale není nebezpečné. Jaké jsou tedy faktory jeho vzniku:
- Psychologické faktory - zvýšený stres, úzkostné poruchy a deprese mohou zhoršit jeho symptomy. Stres ovlivňuje funkci střev a citlivost.
- Genetické faktory
- Zvýšená citlivost na bolest
- Změny v komunikaci mezi střevem a mozkem
- Zvýšená vnímavost na jisté druhy potravin
- Zvýšená propustnost střevní sliznice – ve střevní sliznici je z navzájem spojených buněk vytvořena silná bariéra. Pokud je neporušená, tak zabraňuje pronikání cizích škodlivých látek do těla. Ale při syndromu dráždivého tračníku je narušena a tím pádem propouští toxiny a patogeny do střevní sliznice, což vede k jejímu podráždění.
- Motilita střev - změny v rychlosti kontrakcí střeva mohou způsobit průjem nebo zácpu. Zvýšená nebo snížená motilita střev je často spojena s bolestmi břicha.
- Zánět a infekce - u některých lidí, se může syndrom dráždivého tračníku postupně vyvíjet po překonání gastroenteritidy, takže v některých případech může hrát roli ve vzniku zánět nebo infekce.
- Změny ve střevní mikroflóře - nerovnováha ve složení střevní mikroflóry (dysbióza), jako jsou změny v množství a v druhu bakterií může spadat k symptomům syndromu dráždivého tračníku a ovlivnit trávení a citlivost střev.
Jaké jsou příznaky syndromu dráždivého tračníku?
Díky Národnímu institutu pro diabetes a nemoci trávicího traktu a ledvin v USA (NIDDK USA) dnes víme, že tento syndrom zahrnuje soubor příznaků, kam patří silné opakující se bolesti břicha doprovázené průjmem, zácpou nebo jejich kombinací.
Syndrom dráždivého tračníku se tedy dělí na čtyři hlavní typy, podle převládajících symptomů týkajících se vyprazdňování:
- Syndrom dráždivého tračníku s průjmem (IBS-D)
- Syndrom dráždivého tračníku se zácpou (IBS-C)
- Syndrom dráždivého tračníku s kombinací průjmu a zácpy (IBS-M)
- Nespecifikovaný syndrom dráždivého tračníku (IBS-U) - pacienti mohou mít různorodé symptomy, které nelze přesně klasifikovat a nespadají ani do jedné z výše uvedených typů syndromu dráždivého tračníku.
Mimo jiné sem patří ještě další charakteristické příznaky, že trpíte syndromem dráždivého tračníku, a to:
- Bolesti břicha – podbřiší, křeče, bolest vystřelující až do zad
- Nadýmání a plynatost
- Hlen ve stolici
- Pocit neúplného vyprázdnění
- Nutkání na vyprázdnění
- Bolest při vyprazdňování
- Změny ve frekvenci vyprazdňování
- Bolesti hlavy.
Obecně se projevuje po příjmu potravy. Například po skončení peristatiky střev nebo uvolnění plynů se mohou zmírnit doprovázející nepříjemné pocity. Syndrom dráždivého tračníku se může projevovat i dlouhodobě či celoživotně a v doprovodu stresu se zhoršuje.
Jak se diagnostikuje syndrom dráždivého tračníku?
Pokud po klasické samo-diagnostice jste si jisti, že tímto syndromem trpíte, klíčem je kromě vyhledání a prokonzultování symptomů s odborným lékařem, podstoupení různých druhů vyšetření, díky kterým bude posouzen váš stav a následně určena diagnóza. Patří sem:
- Laboratorní vyšetření - analýza krve, moči, stolice, celkový krevní obraz, testy na CRP, testy na játra, minerály a glykémie, testy na přítomnost parazitů
- Endoskopická vyšetření - kolonoskopie, sigmoidoskopie, MRI, CT, RTG, ultasonografie
- Vyšetření na potravinovou intoleranci nebo alergie - například test na celiakii, laktózu nebo histaminovou intoleranci
- Psychologická vyšetření - posouzení přítomnosti psychologických faktorů.
Až 60% lidí se syndromem dráždivého tračníku zároveň může trpět i nějakou psychickou poruchou.
Jaké jsou možnosti léčby syndromu dráždivého tračníku?
Léčba syndromu dráždivého tračníku léky se často využívá pouze v omezené míře vzhledem k symptomy a stupeň závažnosti. V tomto případě se více doporučuje přírodní léčba, která může vedle mírnějších potíží blahodárně působit. Pomocí těchto bylinek, se dočkáte zklidnění vašeho trávicího systému.
- Olej z máty peprné je často používán ke zmírnění abdominální bolesti a křečí, díky svému spasmolytickému (proti-křečovému) účinku.
- Zázvor může pomoci při trávení a zmírnit nevolnost a nadýmání.
- Heřmánkový čaj pomáhá uklidnit trávicí trakt a snížit zánět.
- Přípravky z papáje působí proti plynatosti, zácpě a bolestivému vyprazdňování.
- Kávové uhlí
- Levandulový olej
- Meduňka
- Majorán.
Jaká dieta je vhodná při syndromu dráždivého tračníku?
Otázky, které si možná kladete, co jíst u syndromu dráždivého tračníku? Co zahrnout do svého jídelníčku? Existuje dieta, která bude účinná ve zlepšení trávení a obnovení střevní mikroflóry? My vám na všechno rádi odpovíme.
Obecně je klíčové zdravě se stravovat, nejlépe si udělat dietní jídelníček, nekonzumovat mastné a sladké a jíst potraviny bohaté na vlákninu.
Které potraviny ne a které ano?
- Nevhodné potraviny
Jablka, hrušky, mango, vodní meloun, cibule, květák, kapusta, brokolice, zelí, chřest, mléko a mléčné výrobky, fazole, čočka, cizrna, pšenice, žito, pepř, slazená jídla, slazené nápoje, sycené nápoje, mastné jídla, sladidla, konzervované a vysoce zpracované potraviny, tuky a oleje, kofein, lepek, alkohol.
- Vhodné potraviny
Banány, jahody, kiwi, mandarinky, hrozny, citron, grapefruit, limetka, špenát, česnek, mrkev, cuketa, lilek, rajče, bezlaktózové mléko a sýry, jogurty s nízkým obsahem laktózy, bezlepkové obiloviny, bezlepkové obilniny (bezlepkové), mandle, ořechy, chia semínka, lněná semínka, probiotické potraviny, fermentované potraviny jako kefír, kysané zelí, kimchi, jogurty s probiotiky, pouze zdravé tuky a rostlinné oleje jako olivový, kokosový a avokádový olej, losos, makrela, sardinky, čistá voda, minerální voda (nesycená), heřmánkový čaj, zázvorový čaj, mátový čaj a zejména vláknina psyllium.
Jaké doplňky stravy mohou pomoci zmírnit příznaky syndromu dráždivého tračníku?
Konzumací různých výživových doplňků umíte zaručit blahodárné účinky pro váš trávicí systém a zmírnění příznaků syndromu dráždivého tračníku. Vyskytují se zejména ve formě kapslí nebo prášku.
U lidí nejčastější volbou výživových doplňků v oblasti dráždivého tračníku. Mezi konkrétní rody bakteriálních probiotik účinných v této oblasti patří Lactobacillus, Bifidobacterium a Sccharomyces boulardii. Rovněž jsou vhodné i pro děti ve formě prášku. Jsou to chytré mikroorganismy, které mají v oblasti trávení mnohonásobný význam.
- Obnovení střevní mikroflóry
- Posílení střevní bariéry
- Zlepšení motility střev
- Redukce nadýmání a plynatosti
- Zmírnění zánětu
- Produkce prospěšných látek
- Budování imunitního systému.
- Vláknina
Je vyjímečná pro své benefity v oblasti trávení, napomáhá regulovat střevní motilitu a zlepšovat konzistenci stolice. Je také vhodná na hubnutí, jelikož zvyšuje pocit sytosti.
- Psyllium (rozpustná vláknina) – je jistý druh této vlákniny zaměřený na zácpu, absorbuje vodu a vytváří gelovitou substanci, která může změkčit stolici a usnadnit její průchod střevy. Jiný druh vlákniny zaměřený na průjem napomáhá absorbovat nadbytečnou tekutinu ve střevech a zhutnit stolici.
- Methylcellulóza - další typ rozpustné vlákniny, která zmírňuje zácpu bez způsobování nadýmání.
Doplňky s enzymy, jako jsou amyláza, proteáza a lipáza, mohou pomoci rozložit potravu a zlepšit trávení, čímž se redukuje nadýmání a plynatost.
- Omega-3 mastné kyseliny
Rybí olej obsahuje omega-3 mastné kyseliny, které mají protizánětlivé vlastnosti a pomáhají zmírnit zánět ve střevech.
- L-glutamin
Je aminokyselina, která podporuje zdraví střevní sliznice a může být užitečná při zlepšování funkce střevní bariéry a zmírňování příznaků dráždivého tračníku.
- Vitamíny a minerály
Třeba doplňovat vitamín D a hořčík, které zlepšují celkové zdraví střev a také zmírňují zácpu.
Jaká je prevence syndromu dráždivého tračníku?
Jak zabránit tomuto onemocnění? Nejlepší co umíme pro své celkové zdraví udělat, je, že se budeme zdravě stravovat, mít dostatek pohybu a že eliminujeme přísun stresu. To platí i v případě syndromu dráždivého tračníku, kromě toho nelze zapomenout zahrnout a zdůraznit pravidelné užívání probiotik a vlákniny, psychické i fyzické cvičení, vyhýbání se mastným a smaženým jídlům, vyhýbání se alkoholu a cigaretám, pravidelnější návštěvy vašeho lékaře a zejména klíčová je vyvážená strava.