LIMITOVANÁ AKCE 1 + 1 kolagénových tyčinek Joint Bar čokoláda-banán   

Kardiovaskulární onemocnění jako strašák dnešního lidstva: Jak mu můžeme předejít?
Kardiovaskulární onemocnění jako strašák dnešního lidstva: Jak mu můžeme předejít?

Kardiovaskulární onemocnění jako strašák dnešního lidstva: Jak mu můžeme předejít?

Kardiovaskulární onemocnění jako strašák dnešního lidstva: Jak mu můžeme předejít?

Kardiovaskulární onemocnění (KVO) je obecný termín pro stavy postihující srdce nebo krevní cévy. Obvykle je spojeno s hromaděním tukových usazenin v tepnách (ateroskleróza) a zvýšeným rizikem krevních sraženin. Může souviset také s poškozením tepen v orgánech, jako je mozek, srdce, ledviny a oči. „KVO“ je jednou z nejčastějších příčin úmrtí a důvodem invalidity u lidí ve světě. Dnes už však umíme tomuto onemocnění ve velké míře předcházet, a to zejména včasnou diagnostikou, ale také zásadní změnou životního stylu.

Ve světě jsou příčiny kardiovaskulárního onemocnění (KVO) neustále konzultovaným tématem, jelikož každoročně postihne množství lidí. Bohužel existuje několik okolností a špatných návyků, které mohou zvýšit riziko toho, že jednou může toto onemocnění postihnout i vás. Pojďme si přiblížit některé „rizikové faktory“ vzniku. Je důležité podotknout, že čím více rizikových faktorů máte, tím jsou vaše šance na rozvoj „KVO“ větší.

  • Vysoký krevní tlak
    Vysoký krevní tlak (hypertenze) je jedním z nejhlavnějších rizikových faktorů „KVO“. Pokud je váš krevní tlak příliš vysoký, může to značně poškodit vaše cévy, funkci srdce i mozek.
  • Kouření
    Kouření a jiné užívání tabáku je také významným rizikovým faktorem „KVO“. Škodlivé látky v tabáku mohou poškodit a zúžit vaše cévy.
  • Vysoký cholesterol
    Cholesterol je tuková látka nacházející se v krvi. Máte-li vysoký cholesterol, může to způsobit zúžení vašich krevních cév a zvýšit riziko vzniku krevní sraženiny.
  • Diabetes
    Diabetes je celoživotní stav, který způsobuje příliš vysokou hladinu cukru v krvi. Vysoká hladina cukru v krvi může poškodit krevní cévy, čímž se zvyšuje pravděpodobnost jejich zúžení. Mnoho lidí s diabetem 2. typu má také nadváhu nebo obezitu, což je také rizikový faktor pro „KVO“.
  • Nečinnost
    Pokud pravidelně necvičíte, je pravděpodobnější, že budete mít vysoký krevní tlak, vysokou hladinu cholesterolu a nadváhu. Všechny tyto faktory jsou rizikovými faktory. Pravidelné cvičení pomůže udržet vaše srdce zdravé. V kombinaci se zdravou stravou vám cvičení může pomoci k udržování zdravé váhy.

Další faktory, které ovlivňují vaše riziko vzniku „KVO“, zahrnují:

  • Věk – „KVO“ se nejčastěji vyskytuje u lidí nad 50 let a riziko, že se u vás vyvine, se zvyšuje s přibývajícím věkem.
  • Pohlaví – muži mají větší pravděpodobnost vzniku „KVO“ v dřívějším věku než ženy.
  • Dieta – nezdravá strava může vést k vysokému cholesterolu a vysokému krevnímu tlaku.
  • Alkohol – nadměrná konzumace alkoholu může také zvýšit hladinu cholesterolu a krevního tlaku a přispět ke zvýšení tělesné hmotnosti.

Doporučení v rámci prevence:

Mějte vyváženou stravu

Pro zdravé srdce se doporučuje zdravá a vyvážená strava, která zahrnuje:

  • Nízký obsah nasycených tuků – snažte se zahrnout zdravější zdroje tuků, jako jsou čerstvé ryby, ořechy a semena či olivový olej. Vyhýbejte se nezdravým jídlům, koláčům a sušenkám.
  • Nízké hladiny soli – zaměřte se na menší příjem – méně než 6 g denně.
  • Snižte příjem cukru.
  • Dbejte na dostatek vlákniny a celozrnných potravin.
  • Zajistěte si dostatečný příjem ovoce a zeleniny.

Cvičte pravidelně
Dospělým se doporučuje, aby cvičení věnovali alespoň 150 minut mírné aktivitě týdně. Zaměřte se například na jízdu na kole, běh či rychlou chůzi. Pokud se vám zdá na začátek tempo přitěžké, začněte na úrovni, na které se cítíte příjemně a postupně zvyšujte trvání a intenzitu své aktivity. Když pocítíte, že se vaše kondice zlepšuje, přidejte.

Udržujte si zdravou váhu
Máte-li nadváhu nebo obezitu, kombinace pravidelného cvičení a zdravého stravování vám může pomoci zhubnout. Pokud se vám nedaří zhubnout, navštivte odborníka, který vám nastaví individuální plán hubnutí a doporučí vám všechny potřebné služby a vyšetření v této oblasti.

Omezte alkohol
Pokud pijete alkohol, snažte se nepřekračovat doporučenou hranici alkoholových jednotek týdně. Chcete-li si vychutnat svůj oblíbený alkoholický nápoj, neměli byste za den vypít více než: muži: tři až čtyři jednotky, ženy: dvě až tři jednotky. Jedna jednotka se přitom rovná 10 g alkoholu, což může být přibližně 3 dcl piva, 1 dcl vína či 10 ml tvrdého alkoholu. Ani tyto jednotky však nejsou jistotou, protože se mohou měnit v závislosti na typu alkoholu. Je třeba mít na paměti, že pravidelné pití alkoholu v sobě nese množství rizik pro celkové zdraví, jelikož prokazatelně poškozuje játra, trávicí trakt, srdce, cévy, nervy, ale i mozek.

Zařaďte vhodné výživové doplňky:

Nattokináza
Jako prevenci před vznikem krevních sraženin doporučujeme zařadit enzym Nattokinase plus, který je vhodný pro všechny lidi, kteří chtějí mít čistý krevní oběh bez nadměrného množství fibrinu. Doplněk je ideální volbou i pro lidi, kteří často cestují tzn. - Při tzv. „Economy Class Syndrome“ (otoku nohou v důsledku dlouhých a častých letů). Rovněž je vhodný i pro starší lidi, protože s narůstajícím věkem pociťují menší žízeň. Čím méně tekutin člověk přijme, tím je krev hustší. Vytváří se tak větší riziko tvorby fibrinových pavučin. Nattokináza je účinná také pro sportovce, protože urychluje regeneraci po sportovních poraněních a operacích.

Lecitin
Jinak nazývaný také veganské Omega. V rámci prevence před „KVO“ doporučujeme zařadit i Lecitin, který je důležitou látkou pro každý organismus. Zároveň je přirozenou součástí každé živé buňky - svalové, nervové, mozkové. Sójový lecitin podporuje funkce organismu, zajišťuje dobrou fyzickou i duševní kondici. Rovněž je oblíbeným doplňkem i mezi sportovci, a to zejména pro svou schopnost urychlovat regeneraci a zlepšit využití bílkovin. Také je ideálním doplňkem pro lidi, kteří mají ambici zlepšit kvalitu své pokožky či zvýšit lesk vlasů.