LIMITOVANÁ AKCE 1 + 1 kolagénových tyčinek Joint Bar čokoláda-banán   

Lék na žaludeční vředy

Lék na žaludeční vředy

V 50. letech 20. století objevil vědec G. Cheney novou látku – vitamín U. Později demonstroval její přímý souvis s pozitivními účinky v boji se žaludečními vředy. Zázračné účinky listů a šťáv z košťálových rostlin byly v lidovém léčitelství známy již dlouhá léta předtím, ale konzervativní medicína se jimi začala zabývat až po objevu protivředového faktoru Dr. Cheneyho.

Obsah

Výzkum a experimenty lékařů E. Strechlera a K. Hinzikera na univerzitní klinice v Bernu, které využívaly šťávu z košťálových rostlin na pacientech s duodenálními vředy přitáhly pozornost veřejnosti a otevřely nové slibné možnosti v boji proti žaludečním vředům.

Pojďme se spolu podívat na to, jak se toto nepříjemné onemocnění projevuje a jak si dopomoci užíváním doplňků výživy, které jsou obohaceny o tuto unikátní látku.

Co jsou žaludeční vředy a jak vznikají?

Žaludeční vředy postihují přibližně 10 % světové populace. Jedná se o bolestivé a nepříjemné léze, které se vyskytují ve sliznici žaludku nebo dvanáctníku. Za jejich vznikem stojí několik příčin. Ty nejčastější jsou infekce bakterií Helicobacter pylori, užívání některých léků, jako jsou NSAID (nesteroidní protizánětlivé léky), ale také nevhodný životní styl.

Sliznice žaludku a dvanáctníku je obklopena rovnoměrnou hlenovou vrstvou, která chrání jejich stěny před kyselinami a trávicími enzymy. Ty vám pomáhají trávit potravu a chrání vás před choroboplodnými zárodky.

Zvýší-li se množství kyseliny nebo sníží množství hlenu, dochází k porušení výstelky žaludku a vzniká žaludeční vřed.

žalúdočný liek a vitamín U

Nejčastější rizikové faktory vzniku žaludečních vředů:

Helicobacter pylori

Určitá skupina lidí je infikována Helicobacterem pylori a přesto nepociťuje žádné potíže. U další skupiny naopak se vyskytují různé nepříjemné trávicí potíže. Například zánět sliznice žaludku a oslabení její ochranné funkce. V pozdějších stádiích až vznik bolestivých vředů.

To, zda jste pozitivní na jeho přítomnost zjistí váš lékař:

  • dechovým testem,
  • endoskopií,
  • krevním testem,
  • vzorkem stolice.

vitamín u a helicobacter pylori

Protizánětlivé léky

Pravidelné užívání těchto látek dráždí sliznici žaludku a může vyvolat zánět, který vyústí až do vzniku vředů.

Nadměrná tvorba žaludeční kyseliny

Výskyt žaludeční kyseliny je fyziologickou součástí trávicího procesu. Nicméně, když se tvoří v nadbytečném množství, může to vést k nežádoucím následkům. Když sliznice ztratí schopnost efektivně odolávat účinkům žaludeční kyseliny a trávicích enzymů, může vzniknout hluboká ulcerace, tedy žaludeční vřed.

Stres a kouření

Pokud obtížně zvládáte stresové situace, měli byste se mít na pozoru. Určitě znáte ten nepříjemný pocit v žaludku před veřejným vystoupením nebo blížícím se termínem důležitého pracovního zadání.
Dlouhodobý stres je však jedním z rizikových faktorů vzniku peptických vředů.

Pokud si ve vypjatých situacích zvyknete zapalovat jednu od druhé, riziko jejich vzniku si ještě zvyšujete.

Dobrou zprávou však je, že stres je jedním z těch faktorů, které do určité míry umíte redukovat nebo s ním pracovat. Osvojením si některých relaxačních technik a prací na sobě se naučíte zvládat zátěžové situace tak, aby nezhoršovaly váš psychický a fyzický stav. Na podporu zvládání stresových situací je zde také speciálně vyvinutý Antistres balíček.

žalúdočné vredy a stres

Genetika a životní styl

Rodinnou anamnézu bohužel neovlivníte. Pokud však víte o výskytu žaludečních vředů v rámci vašeho pokrevního příbuzenství, umíte být ostražití a rychle identifikovat případné varovné signály, o kterých se budeme zmiňovat v další části článku.

Jaké jsou příznaky žaludečních vředů?

Snad nejběžnějším poznávacím znamením, že máte žaludeční vřed, je nepříjemná pálivá bolest v oblasti žaludku. Zhoršuje ji hlad a nadbytek žaludeční kyseliny. Většina záchvatových bolestí se vyskytuje v noci.

Obecně se příznaky žaludečních vředů projeví v závislosti na závažnosti a místě vředů. Někteří lidé mohou mít jen mírné příznaky, zatímco u jiných mohou být příznaky výraznější.

Mezi často se vyskytující příznaky žaludečních vředů patří také:

  • nevolnost a pocit tíhy,
  • pálení žáhy,
  • zvracení krve,
  • zhoršené dýchání,
  • nechutenství,
  • ztráta hmotnosti,
  • anémie.

Pokud se u vás některý ze zmíněných projevů vyskytl nebo se pravidelně opakuje, nečekejte a navštivte svého lékaře. V některých mimořádně závažných případech se totiž mohou vyskytnout komplikace, které mohou být život ohrožující.

pacient so žalúdočným vredom na vyšetrení

Život ohrožující komplikace 

Krvácení do žaludku

Tento vážný stav je někdy spojen s erozí sliznice žaludku. Projevuje se tmavou stolicí nebo zvracením krve. Vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc, v opačném případě může skončit fatálně.

Akutní zánět břišní dutiny

Pokud vřed pronikne přes stěnu žaludku nebo dvanáctníku a poškodí ji, může to způsobit závažnou infekci v dutině břišní. V tomto případě také jde o život ohrožující stav, který vyžaduje akutní chirurgickou intervenci.

Žaludeční strikce

Když se vstup do žaludku zúží nebo blokuje kvůli vředu a jizvám, vede to k nemožnosti přechodu potravy. Tento jev se odborně nazývá žaludeční strikce. Způsobuje tak závažné problémy s trávením, že k jejímu odstranění budete muset podstoupit chirurgický zákrok.

Rakovina žaludku

Některé studie dokonce poukazují na to, že lidé infikovaní H. pylori mají zvýšené riziko rakoviny žaludku. Důvodem je dlouhodobý zánět, který probíhá na poškozené sliznici a provokuje rakovinové buňky k růstu. Riziko rakoviny se zvyšuje, pokud současně kouříte nebo máte genetickou zátěž v rodině.

Vitamin U: Jednotka v boji proti žaludečním vředům

Léčba žaludečních vředů zahrnuje několik medicínských postupů, které vám naordinuje váš gastroenterolog. K nejčastějším postupům patří užívání léků ke snížení kyselosti žaludku, antibiotická léčba, užívání medikamentů k ochraně sliznice žaludku a úprava životního stylu.

Významnou podporou v boji se žaludečními vředy se zdá být i méně známý vitamín U.

Najdete ho v zelí, růžičkové kapustě, brokolici, špenátu nebo třeba chřestu.

Tato sloučenina byla úspěšně testována při léčbě peptických vředů, a to zejména v podobě syrové zelné šťávy.

Výhoda vitamínu U ve spojitosti se žaludečními vředy spočívá v:

  • rychlé úlevě od symptomů,
  • příznivém vlivu při nadměrné produkci žaludečních kyselin,
  • ukazuje se jako účinný při prevenci a podpoře léčby již vzniklých vředů,
  • pomáhá udržovat zdraví celého trávicího systému,
  • redukuje zánětlivé reakce.

vitamín U a liečba žalúdočného vreedu

Vitamin U by tedy měl být významnou součástí vyvážené stravy všech pacientů se žaludečními vředy.

Abyste jej získali ve vyšší koncentraci, doporučuje se konzumace zeleniny v syrové formě.

Věděli jste, že průměrná doba hojení žaludečního vředu u pacientů se žaludečním vředem, kteří užívají vitamin U je 10,5 dne, zatímco průměrná doba hojení pacientů bez podpůrné terapie vitaminem U je až 37 dní?

Vitamin U v podobě doplňků výživy

Vitamin U můžete získat také ve formě výživového doplňku. V jedné kapsli naleznete až 500 mg účinné látky - derivátu aminokyseliny methioninu.

Mimo jiné pomáhá řídit vylučování žaludečních šťáv, posiluje imunitní systém a udržuje optimální pH žaludku.

V rámci prevence a podpory léčby žaludečních vředů nezapomeňte ani na kvalitní probiotika k udržení zdravé střevní mikroflóry.