Co je mízní lymfatický systém?
Jedná se o systém kanálů, kterými proudí lymfa. Je tvořen lymfatickými buňkami, centrálními orgány (kostní dřeň, thymus) a periferními orgány (lymfatické uzliny, slezina, sliznice trávicího traktu a dýchací soustavy).
Za normálních okolností protéká lymfatickým systémem denně kolem 2–3 litrů tekutiny-lymfy. Obsahuje výživové látky ale také odumřelé buňky, bakterie, toxiny a látky, vzniklé jako odpad metabolických procesů.
Jaká je cesta lymfy?
Lymfatické vlásečnice začínají slepě v mezibuněčné tkáni, spojují se do větších cévek a lymfatických cév, lymfatické cévy jsou přerušovány lymfatickými uzlinami, nejmohutnější jsou lymfatické kmeny, které odvádějí lymfu z částí těla a napájejí se do.
Koloběh lymfy vyživuje buňky a odstraňuje z nich odpadní produkty.
Kdo to všechno řídí?
Lymfatický systém je ovládán slezinou. Chod lymfy je jednosměrný, nemá žádnou pumpu. Zabezpečen je jen činností kosterního svalstva, dýchacími pohyby a záchvěvy tepen, peristaltikou (pohybem) střev a samotné lymfatické cévy mají hladkou svalovinu, která se jemně stahuje.
Kde ho všude najdeme?
Lymfatický systém je rozvětvený v celém našem těle. Velmi složitý lymfatický systém se nachází v tlustém střevě, kde miliony výběžků na sliznici sbírají živiny z rozložené potravy a vracejí je do organismu.
Na lymfatický systém je napojena i prsní žláza, která je bohatě zásobena lymfou, protože z lymfy je vyráběno mateřské mléko.
Jeho funkce v organismu:
- patří mezi hlavní detoxikační orgány,
- lymfatickými cévami se vyplavují z těla toxiny, zplodiny vznikající při látkové výměně mezi buňkami, prachové částice, viry a bakterie,
- zachycují se v lymfatických uzlinách, kde se vytvářejí bílé krvinky (lymfocyty) následně pohlcující tyto cizorodé látky,
- tvoří imunitní soustavu – v lymfu se nacházejí buňky imunity (lymfocyty a makrofágy),
- udržuje stálý objem a filtraci krve v organismu,
- zajišťuje také přívod živin pro buňky.
Co spojuje lymfatický a imunitní systém?
V první řadě jsou to lymfocyty, patří mezi hlavní buňky imunitního systému, které čistí a upravují vnitřní prostředí těla. Prostřednictvím lymfatického systému putují s krví do tkáně a opačně, k místům kde jsou potřebné k zajištění imunitních reakcí.
Další důležitou součástí obou systémů jsou mízní uzliny. Jsou místem tvorby a aktivace T-lymfocytů, dále zde dochází k jejich dělení a specializaci.
V lymfatických uzlinách prostřednictvím T-lymfocytů dochází ik ničení nádorových buněk.
Dojde-li v některém místě těla k nedostatečnému proudění lymfy začnou se hromadit odpadní látky a do té doby ideální přístup obranných buněk imunity je omezený, protože v lymfu žije a putuje většina našich obranných buněk.
Výsledkem je oslaben imunitní systém.
Co představuje zátěž pro lymfatický systém?
- chřipkové viry, plísně, mikroorganismy, infekce,
- alkohol, kofein a cigarety,
- vysokoproteinová strava (hlavně u sportovců), přemíra ovoce, cukru, mléčných výrobků, živočišné a pečené stravy,
- chemikálie, produkty chemického a automobilového průmyslu,
- zbytky po očkování, radioaktivní látky a těžké kovy,
- nedostatek pohybu, jednostranná zátěž,
- dlouhodobé působení strachu, stresu, napětí,
- ochablost svalů a podkožní tkáně.
Poruchy činnosti lymfatického systému s sebou přinášejí:
- pocity únavy,
- těžké nohy, otoky, přetížení žilního systému,
- zahleněný krk, ztvrdlé a oteklé uzliny,
- pocit tlaku v: krku, hlavě, hrudi, pánvi a břiše,
- oslabený imunitní systém, opakující se infekce,
- onemocnění – lymfedémy, lymfom,
- celulitida.