Obsah
Co je to chrom?
Chrom (Cr) je esenciální chemický prvek a minerál, který není velmi populární, na rozdíl od svých minerálních kolegů, ovšem hraje klíčovou roli v metabolismu sacharidů, tuků a bílkovin. Existují dvě formy, ve které chrom najdeme:
- Trojmocný chrom (chrom 3+) - tuto formu umíme nalézt v životním prostředí, potravinách či jako doplněk stravy, je pro naše tělo v dodržovaných dávkách vhodná a bezpečná.
- Šestimocný chrom (chrom 6+) - tato forma je pro naše tělo toxická, nebezpečná a nachází se v průmyslovém znečištění, například při výrobě barviv.
Jaké je využití chromu v lidském těle?
Chrom je nezbytný pro zdravý metabolismus a udržení stabilní hladiny cukru v krvi. Jeho adekvátní příjem může přispět k prevenci a léčbě metabolických poruch, zlepšení energetického metabolismu a podpoře celkového zdraví. Jaké jsou ještě další účinky chromu, které vás možná překvapí?
- Regulace hladiny glukózy v krvi
Je součástí glukózového tolerančního faktoru (GTF), který spolupracuje s účinností inzulínu, pomáhá tak při udržování hladiny glukózy v normě tím, že zvyšuje citlivost buněk na inzulín, což jej činí vhodným pro diabetiky 2. typu.
- Funkce mozku a dlouhověkost
Jelikož chrom dokáže zlepšovat hladiny glukózy, může působit jako prospěšný modulátor mozkových funkcí a je spojen se snížením věkových změn v mozku.
- Metabolismus makronutrientů
Makronutrienty jsou látky, ze kterých si naše tělo dobíjí energii. Chrom je ideálním adeptem na dobití energie, jelikož hraje významnou roli v metabolismu sacharidů, tuků a bílkovin. Podporuje činnost enzymů, které jsou zodpovědné za rozklad a využití těchto živin, čímž přispívá k energetickému metabolismu a udržení tělesné hmotnosti.
- Snížení chuti k jídlu a kontrola tělesné hmotnosti
Některé studie naznačují, že chrom může napomoci snížit chuť k jídlu, zejména touhu po sladkostech. Pro lidi, kteří se snaží kontrolovat svoji tělesnou hmotnost nebo redukovat kalorický příjem, to může být opravdu prospěšné.
- Syntéza cholesterolu a mastných kyselin
Chrom hraje roli i při podílení se na regulaci syntézy cholesterolu a mastných kyselin v játrech, což může přispět k udržení zdravých hladin cholesterolu a prevenci kardiovaskulárních onemocnění.
- Antioxidační vlastnosti
Pomáhá chránit buňky před poškozením způsobeným oxidačním stresem. A to přispívá dokonce ik minimalizování rizika chronických onemocnění spojených se stárnutím a zánětem.
Jaké jsou příznaky nedostatku chromu v lidském těle?
Pokud máte nedostatek chromu v těle, kromě běžných krevních testů, ze kterých se to dá snadno zjistit, vám organismus dá rychle varovné signály.
- Slabá kontrola glukózy v krvi
- Dlouhotrvající období stresu (například během těhotenství, namáhavých silových a fyzických zátěží nebo během infekce)
- Úbytek kostní hmoty a celkové zeslábnutí kostí
- Únava a snížená emocionální aktivita
- Slabá kontrola cholesterolu a tím i zvýšené riziko kardiovaskulárních problémů
- Vysoká chuť na sladké
- Zdravotní komplikace zraku.
V jakých potravinách se chrom nachází?
Tento minerál je skutečně bohatě zastoupen v množství běžných potravin, proto je pro nás velmi lehké a prospěšné si jej zahrnout do jídelníčku. Získat jej můžeme také z vyvážené stravy.
- Maso a ryby - játra, hovězí maso, kuřecí maso, krůtí maso, mořské plody (v tomto případě ústřice)
- Celozrnné obiloviny - kukuřice, hnědá rýže, ječmen, pšenice
- Ořechy a semínka - vlašské a brazilské ořechy, chia semínka a lněná semínka
- Ovoce a zelenina - brokolice, hrozny, hroznová šťáva, červené víno, zelená fazolka, hrášek, pomeranč, jablko, banán, brambor, rajče, římský salát
- Koření - černý pepř
- Pivovarské kvasnice.
Podle některých výzkumů má jeden z nejvyšších obsahů chromu právě brokolice. Je to přibližně 11 mcg na 1/2 šálku, zatímco jablka a pomeranče jsou obsaženy pouze v přibližně 6 mcg na porci.
Jaká je optimální denní dávka chromu?
Byl prohlášen za bezpečnou látku a v přísně dodržovaných denních dávkách nebyly zpozorovány vedlejší účinky. Je vhodný i pro diabetiky 2. typu, těhotné a kojící ženy či děti.
- Muži od 14 do 50 let: 35 mcg/denně
- Muži nad 51 let: 30 mcg/denně
- Ženy od 18 do 50 let: 25 mcg/denně
- Ženy nad 51 let: 20 mcg/denně
- Těhotné ženy od 14 do 18 let: 29 mcg/denně
- Těhotné ženy od 19 do 50 let: 30 mcg denně
- Kojící ženy od 14 do 18 let: 44 mcg/denně
- Kojící ženy od 19 do 50 let: 45 mcg/denně
- Děti od 3 do 18 let: 10 - 20 mcg/denně.
Má chrom nějaké vedlejší účinky?
Získávání chromu z běžných potravin vašemu zdraví neuškodí, problém nastává až v překročení limitu u doplňků stravy, kde může nepříznivě interagovat s jinými doplňky a narušit váš zdravotní stav. Zde si rozebereme, co může způsobit nadměrné užívání chromu:
- Trávicí potíže
- Alergické reakce (kožní vyrážky, svědění)
- Poškození ledvin a jater
- Bolesti hlavy
- Změny nálad
- Problémy svalů.
Jaký je vliv chromu na hubnutí?
Jste sportovec nebo prostě někdo, kdo chce zhubnout a nevíte jak? Využijte chrom pro jeho důležitou roli v metabolismu sacharidů, tuků a bílkovin, kterým si usnadníte hubnutí. Proto nezapomeňte zařadit do vašeho jídelníčku potraviny bohaté na chrom, nebo jej užívat v podobě výživových doplňků.
Výzkumy prokázaly, že cvičení vede u sportovců ke ztrátě chromu, proto je důležité, aby chrom pravidelně doplňovaly.
Při hubnutí je v případě chromu klíčová jeho regulace hladiny cukru v krvi bude, což má za následek potlačení chuti k jídlu a celkově chuť na sladké. Chrom je dostupný v různých formách suplementů, které se liší svojí biologickou dostupností a účinností. Mezi nejčastější formy chromu patří:
- Chrom pikolinát
Nejoblíbenější účinná forma chromu v oblasti suplementů. Považuje se za velmi dobře vstřebatelnou a biologicky dostupnou. Obsahuje kyselinu pikolinovou a má ideální složení pro lidi, kteří chtějí zhubnout. Najdeme ji ve podobě tablet, kapslí nebo v tekuté podobě.
- Chrom nikotinát
Forma chromu, která se také podílí na metabolismu glukózy, inzulínu a krevních lipidů. Tato forma kombinuje chrom s niacinem (vitamin B3) a také se považuje za vysoce vstřebatelnou. Nalézt ji můžeme například v podobě tablet na hubnutí.
- Chrom chlorid
Nachází se ve formě pilulek, zejména jako součást multivitaminů.
- Chrom kvasnice
Často v přírodních nebo organických doplňcích, hlavně v podobě prášku.
- Chrom citrát
Méně běžný, ale také patří do podob výživových doplňků.