Ve sportovní výživě je množství polopravd a mýtů, které nás uvádějí do omylů při správném dodržování stravovacích návyků, zvýšení svalových přírůstků nebo odbourání přebytečného tuku.
1. Čím více bílkovin přijímáte, tím lépe
Mnozí cvičenci konzumují stále více a více bílkovin. Ano, bílkoviny jsou základní stavební složkou při budování svalové hmoty a jsou velmi potřebné i při různých enzymatických procesech a tvorbě protilátek, ale strava s příliš vysokým příjmem bílkovin je často neefektivní a jde na úkor rovněž nezbytných sacharidů a zdravých tuků. Aby vám svaly rostly, je vhodné soustředit se i na příjem cukrů, protože ty spolu s bílkovinami působí při mnoha procesech synergicky, a také na přiměřený příjem tuků, které jsou důležité například i pro vytvoření vhodnějšího hormonálního prostředí.
2. Není důležité, z jakého zdroje bílkoviny pocházejí
3. Musíte přijímat 2 gramy bílkovin na 1 kg tělesné váhy
Je to jen průměrná a orientační hodnota. Netřeba se podle ní řídit vždy a nemusíte se bát přizpůsobit si ji v situacích, kdy to může být prospěšné.
Když příjem energie celkově klesá (výraznější snížení sacharidů a tuků ve stravě), potřebujete více bílkovin a můžete přijímat i 2,5 gramu na 1 kg hmotnosti, abyste zabránili odbourávání svalových tkání. Intenzita, četnost, trvání tréninku a tréninkový objem také hrají významnou roli. Čím více a čím tvrdší trénujete, tím větší riziko odbourávání svalů podstupujete. Pokud v některé fázi trénujete 5-6 krát týdně, potřebujete více bílkovin na regeneraci poškozené svalové vláken. A naopak, pokud máte lehký tréninkový program nebo dokonce úplnou pauzu od tréninku, potřebujete bílkovin méně. Např. 1g na 1 kg hmotnosti.
4. Aby vám narostly svaly, nutně potřebujete proteinové přípravky
Proteinové doplňky mohou spoustu věcí usnadnit. Jsou ekonomické, chutné a pohodlné. Jejich předností je častokrát rychlá a efektivní vstřebatelnost. Můžete je použít v situacích, kdy nemáte čas na klasickou stravu. No navzdory tomuto všemu to samozřejmě může jít i bez nich. Jejich výhody jsou nesporné, ale není třeba je ani zbytečně přehodnocovat, což je často krát případ začátečníky.
5. Z bílkovin se netloustne
Nadbytek kterékoli ze tří hlavních živin (bílkoviny, sacharidy, tuky) může způsobit hromadění a uložení tělesného tuku. Bílkoviny jsou z pohledu hromadění tukových zásob méně rizikové než cukry a tuky. Netřeba však žít v omylu, že přebytek bílkovin ve stravě má za následek jen výstavbu svalů. Nadbytek proteinů se prostřednictvím jistých procesů v těle přemění na glukózu. Ta se už pak může uskladnit ve formě tělesného tuku.