Totéž platí i při braní jídla jako odměny. Pokud vás rodiče odměňovali něčím dobrým a používali typické frázy "Nebreč, dostaneš lízátko", "Když dostaneš ve škole jednotku, vezmu tě do cukrárny", zůstane vám odměňování se jídlem iv dospělosti. A to vůbec není dobré - jídlo bychom neměli brát jako odměnu.
Stravovací návyky začínají již v útlém věku
Děti se nerodí s tím, že milují hranolky a pizzu a brokolice či vařená mrkev jim nechutnají. Jejich chutě se vyvíjejí podle jejich stravovacích návyků. Pokud mají děti často přístup k fast food jídlům, jejich chuťové pohárky si na to zvyknou a brokolice či bílý jogurt s vločkami jim chutnat nebudou.
Samozřejmě, je v pořádku dát si čas od času i nezdravé jídlo. Většinou by ale měly děti dostávat plnohodnotnou stravu a vy jako rodiče byste měli hledat různé alternativy k nezdravým pamlskům. Vždyť dnes už existuje množství nejen zdravých, ale i chutných alternativ pro děti.
Pomozte svým dětem vytvořit si zdravý vztah k jídlu, který jim vydrží celý život. Naučte je, že právě to, co jedí, dokáže ovlivnit nejen jejich fyzický, ale i psychický stav.
Jděte jim příkladem
Děti dělají to, co vidí dělat své rodiče. Rádi napodobují a to platí při všem, i při stravovacích návycích. Zbytečně budete dítě nutit jíst zeleninu, zatímco vy si budete pochutnávat na chipsy.
Zapojte děti do nakupování i vaření
Můžete je pomaličku učit, co si třeba při nakupování potravin všímat, jak číst etikety a jednoduše jim vysvětlovat, proč je lepší bílý jogurt oproti přeslazených pudinku a podobně. Také je můžete zapojit do vaření a uvidíte, že jídlo snědí s větším nadšením.
Mějte doma zdravé pamlsky
Každému občas přijde chuť na nějakou dobrou pamlsek. Mějte proto namísto klasických sušenek doma vždy po ruce zdravé a chutné alternativy. Můžete sáhnout po cereálních tyčinkách nebo jim připravte zdravý dezert s piškoty a ovocem.
Dávejte pozor na porce
Určitě netrvejte na tom, aby vaše dítě vždy snědlo z talíře úplně všechno (neodejdeš od stolu, dokud to všechno nesníš ...). A opět opakujeme jedno z nejdůležitějších pravidel - nikdy nepoužívejte jídlo jako odměnu.
Nepodceňujte snídaně
Děti by měly začínat den snídaní. Výzkumy dokonce ukazují, že děti, které každý den snídají, mají ve škole lepší výsledky. Je to způsobeno tím, že se lépe soustředí a mají dostatek energie. Pozor je třeba dávat ale na to, co snídají.
Nejvhodnější jsou snídaně s vysokým obsahem bílkovin - cereálie obohacené o bílkoviny, jogurty, mléko, sýry, vajíčka ... K tomu jim dejte celozrnné pečivo a namísto džusů a slazených nápojů jim dopřejte zdravý pitný režim například v podobě chutného JAMI drinku.
Udělejte si z večeře rodinné posezení při jídle
Udělejte si čas na to, abyste si jako rodina sedli ke společné večeři. Ukážete tak dětem nejen to, jak si všichni můžete pochutnat na zdravé domácí stravě, ale spojíte jim večeři s příjemným posezením a rodinnou debatou. Děti se budou těšit na to, že právě při večeři vám popovídají o tom, jak se měli přes den, což zažili ve škole či s kamarády. Nenechte se rušit televizí či mobily.
Maskujte chuť zdravějších jídel
Pokud děti odmítají jíst zeleninu a ovoce, servírujte jim ji méně okatě. Například jim na bramborovou kaši přidejte nastrouhanou mrkev nebo jim plátky jablek pocákáme sladkým dipem.
Vařte více doma
Popřípadě si dávejte skutečně záležet na tom, do jaké restaurace jdete. V dětském menu se ve většině restaurací stále nacházejí nezdravé klasiky - smažený sýr, hranolky, smažené kuřecí nugetky...
Najděte vhodné alternativy
Hranolky z fastfoodu | Hranolky pečené v troubě |
Zmrzlina | Ovocný sorbet, mražený jogurt |
Čokoládový pudink | JAMI dezert |
Donut | Muffiny s JAMI krémem |
Sladká limonáda | JAMI drink |
Čipsy | Domácí chipsy pečené v troubě / čipsy ze zeleniny |
Palačinky s nutellou | Celozrnní palačinky s JAMI dezertem |
Co když už má dítě problémy s hmotností?
V první řadě tento problém neignorujte a nesnažte se namluvit si, že je to v pořádku. Pokud má již malé dítě obezitu, v dospělosti je velká pravděpodobnost, že bude mít srdečně-cévní onemocnění, problémy s klouby, psychické poruchy a různé jiné nemoci.
Důležité je neobviňovat a nenadávat dítěti za to, že má kila navíc. Může ho to psychicky velmi poznamenat, čímž vytvoříte začarovaný kruh.
Nikdy nenuťte dítě držet diety. Změňte mu stravu, přidejte pohyb a uvidíte, že kila navíc půjdou dolů snadno. Určitě mu neodpírejte sacharidy nebo tuky, protože pro svůj zdravý vývoj je potřebuje každé dítě.
Jak jsme výše zmínili, dávejte si záležet na tom, jaké snídani mu připravujete či na to, jaké potraviny máte doma.
Přihlaste ho na nějaký kroužek či sportovní aktivitu, kterou si zamiluje. Pokud vidíte, že ho například fotbal nebaví, nenuťte ho tam chodit ale hledejte vhodné alternativy. A opět připomínáme - nezapomeňte na to, že pokud dítě bude vidět sportovat vás, bude to chtít dělat i ono. Pokud mu totiž před televizoru zakřičíte, ať si jde ven trochu zaběhat, nebude to mít ten správný efekt.