Obsah
V zrcadle se dokáže zhodnotit každý. Ale víte, co se skrývá pod povrchem? Víte, že navzdory vítězoslavný pocitu, když váha konečně ukáže to perfektní číslo (ke kterému jste se mnohdy dopracovali různými dietami), nemusí to být až taková výhra? Pozorujete, že přesto, že denně běhavý, snažíte se zhubnout, zlepšit kondičku nebo zvýšit výkon, nemáte výrazný progres? A víte proč to tak je? Víte, že můžete trénovat efektivněji a k výsledkům se dopracovat rychleji?
Poznejte složení vašeho těla
Na úplném začátku je důležité znát složení svého těla. Pomocí přístroje InBody se dokážete podívat přímo pod kůži. Přístroj využívá k měření technologii bioelektrické impedanční analýzy (tzn. Že tělem projde slabý elektrický proud), a následně na základě různé vodivosti biologických struktur, dokáže rozměnit základní parametr - hmotnost - na drobné. Dozvíte se tedy to nejhlavnější - informace o složení svého těla. Zjistíte hmotnost kosterního svalstva, hmotnost a procento tuku (jak tělesného, tak i viscerálního), množství vody (intracelulární i extracelulární), obsah bílkovin, minerálů, bazální metabolismus, rozložení svalové a tukové hmoty v těle a další jiné zajímavosti. Na základě těchto informací budete vědět, zda je vaše tělo opravdu ve stavu, abyste s ním byli spokojeni. Mnohokrát může dojít k odhalení tzv. "Hubené obezity". Při dalším měření si budete umět porovnat svůj progres a zjistit, zda se složení těla pohybuje tím správným směrem, a tudíž, zda směřujete k dosažení svých cílů. Tohoto měření se však nemůže zúčastnit každý. Kontraindikací je těhotenství a kardiostimulátor.
Poznejte stav vašich cév a stresového zatížení
Po zvládnutí toho základního měření na diagnostické váze InBody, můžeme přistoupit ke zjišťování stavu cév a stresového zatížení. K tomu nám dopomůže přístroj Max Pulse, který pracuje pomocí plethysmografickej metody. Velmi zjednodušeně se jedná o metodu umožňující zhodnocení stavu cév pomocí analýzy tepové vlny. Z výsledků tohoto měření víme zhodnotit stupeň zanesení cév aterogenního látkami (hlavně tukovými), které postupným hromaděním zužují cévy, snižují průtok krve těmito cévami, což má za následek nedokrvení příslušného orgánu a vede k infarktu myokardu nebo náhlé cévní příhodě. Můžeme tedy hovořit o odhalení počátečního stádia aterosklerózy, kdy ještě nenastoupili její zřetelnější projevy. Také zjistíte celkovou kondici svého kardiovaskulárního systému - stah srdečního svalu, pružnost tepen, zbývající objem krve po systolickém stahu srdce, a tím i predispozici na vznik kardiovaskulárního onemocnění.
Další částí tohoto měření je zjištění stresového zatížení. V této části přístroj Max Pulse vyšetří rovnováhu vegetativního nervového systému, určí stresové skóre, hladinu tělesného a mentálního stresu, a také stresovou odolnost. Možná si říkáte na co Vám to všechno je. Stres do značné míry ovlivňuje vnitřně procesy, a tím ovlivňuje vznik onemocnění. Také z výsledků víme zjistit, zda nemáte nastaven příliš náročný trénink, zařazené málo regenerace a potřebu zvolnit tempo.
Poznejte, jak funguje vaše tělo během zátěže a jak efektivněji nastavit trénink a rozložení sil
Pokud jste se rozhodli věnovat se sportu z různých příčin, ať už je to hubnutí, formování postavy, zlepšování výkonnosti nebo Vás to prostě baví, proč to nedělat efektivně hned od začátku? "Bezhlavý" pohyb je často neefektivní, výsledky se projevují až po dlouhém čase (nebo vůbec). Nadějný sportovec se dostává do fáze demotivace, stagnace a postupně ho opouští radost z pohybu. Časem ho začne vnímat jako něco, co se musí. S tím přichází jistá dávka stresu a člověk se dostane přesně tam, kam se dostat nechtěl - do začarovaného kruhu. Výkon se neposouvá, hmotnost se zastavila, a to Vás vede k tomu, abyste trénovali ještě tvrdší, běhali rychleji, jezdili na kole na vyšší zátěži, abyste tréninkem ještě více zničili a sáhli ještě hlouběji na dno svých sil. Přináší však toto úsilí lepší výsledky? Nemyslíme si. Pro efektivní pohyb je třeba poznat jak funguje tělo během zátěže.
V tomto bodě nastává čas na tzv. spiroergometrii. Spiroergometrická diagnostika nebo zátěžový test je určena pro vytrvalostní sporty (to ale neznamená, že by ji neměli absolvovat "fitkári", kteří do svého tréninku zařazují kardio). Jde o funkční vyšetření s ergometrický zátěží (běžící pás nebo stacionární kolo). Tyto zátěžové testy poskytují řadu informací o tělesné výkonnosti jedince, ale i o jeho reakci na zátěž, s důrazem na respirační, cirkulační, ventilační a metabolické ukazatele. Součástí tohoto měření je nasazení masky, která pokrývá Vaše ústa a nos, a slouží k zaznamenávání prodýcháváním vzduchu a hrudní pás pro sledování tepu. Po tomto měření si budete vědět pomocí vaší srdeční frekvence určit tréninkové zóny. Zjistíte zónu, při níž nejvíce spalujete tuky. Zónu aktivní regenerace. Zónu, ve které není efektivní dlouhodobě vykonávat fyzickou aktivitu, protože Vás výrazně neposune směrem vpřed. A zónu, v níž rozvíjíte svou sílu a posouváte svou výkonnost. Také zjistíte VO 2 max., Tzv. ukazatel kondice, RER, jak využíváte své plíce (ventilace, dechový objem, frekvence dýchání) a to, zda při výkonu využíváte jako zdroj energie cukerné nebo tukové zásoby. V této fázi si ujasníte, jestli pohybové aktivity, které máte nastavené jsou efektivní a zda máte správně našlápnuto dosáhnout svého cíle.
Nyní, když už víte jakým způsobem a proč o sobě zjistit víc, zbývá jen otázka kde? Nemusíte obíhat různé instituce, v každé si rezervovat termín a strávit tak měřením mnoho času - stačí se objednat do Kompava Centrum Metflex v Žiline a absolvovat vše pod jednou střechou, bez stresu a čekání. V našem centru vás přivítají přátelští a milí odborníci, kteří Vám odpovídají všechny Vaše dotazy. Více informací i ohledně rezervace se dozvíte na www.kompava-metflex.sk.