Pitný režim - uznáváme ho, ale nerespektujeme
Pitný režim - uznáváme ho, ale nerespektujeme

Pitný režim - uznáváme ho, ale nerespektujeme

Pitný režim - uznáváme ho, ale nerespektujeme

Co o něm víme, resp. nevíme. Správný pitný režim, tedy příjem a výdej vody, je velmi důležitou podmínkou pro zachování optimálního zdravotního stavu každého člověka. Dvě třetiny našeho těla tvoří voda. Odhaduje se, že člověk, který váží 70 kg, její má v sobě 50 litrů.

Tělo musí přijímat pitím přibližně 1,5 až 2,5 litru vody za den. Kromě toho si vodu vyrábí organismus sám při spalování živin - metabolickými cestami. Voda v našem organismu významně ovlivňuje metabolismus na všech úrovních. Je nosičem minerálů, stopových prvků a dalších elementů. Každá chemická reakce v našem organismu se děje ve vodním prostředí.

Pitný režim se řídí konstitucí člověka, věkem, aktivitou organismu a také okolním prostředím. Práce a pohyb v teple vedou k velkým ztrátám tekutin a minerálů pocením. Tehdy ztrácíme za hodinu i několik litrů vody, a proto musíme odpovídající množství tekutin a iontů okamžitě do těla doplnit. Nedostatek vody vyvolává pocit žízně, který je zprostředkován reflexně z tzv. centra žízně v mozkovém přívěsku, jako reakce na změny v chemických a fyzikálních parametrech tělesných tekutin, především krve a brain-míšního moku, kde jde o zvýšení hustoty těchto tekutin. Při sportu se z těla ztrácí nejen voda (za hodinu půl až jeden litr), ale i minerální látky. Proto odborníci doporučují při sportování upřednostnit před obyčejnou vodou přírodní minerální vody nebo izotonické nápoje s obsahem minerálů.

Kompava má v nabídce dva vynikající produkty pitného režimu HypoFit a EnergoFit. Jejich složení poskytuje optimální vyrovnávání ztracených vitamínů a minerálů během sportování a nadměrných letních veder. HypoFit je nejlépe prodávaným produktem Kompava a EnergoFit se za ním nezadržitelně blíží na nejvyšší příčku.

Co je to dehydratace?

Je to zvýšená spotřeba tekutin. Při tělesném zatížení a vysokých letních teplotách vyplývá z toho, že většina energie (až 75%) se mění na teplo a tělesná teplota se snižuje pocením. Spotřeba tekutin je úměrná venkovní teplotě, velikosti zatížení a nadmořské výšce. Při chladném suchém vzduchu je pocení menší, ale více vody ztratíme dýcháním. Ztráta tekutin dýcháním se zvyšuje nadmořskou výškou a může dosahovat 0,5 až 1,5 litru za hodinu. Toto se často podceňuje a potlačuje se pocit žízně. Pokud nedochází k vyrovnání ztrát tekutin a minerálů, v organismu nastává nadměrný úbytek tekutin tzv. dehydratace. Ztráta tekutin o 2% snižuje výkon až o 20% (1,6 lu 80 kg těžké osoby). Ztráta tekutin nad 6% už může vést ke kolapsu, který může skončit až smrtí.

Co se děje při nedostatku vody v našem organismu ?

  • v cévách a tkáních se hromadí škodlivé látky, což přetěžuje látkovou výměnu a vylučovací orgány. Voda v tkáních, krev a lymfa se zahušťují, oslabuje se obranný systém těla, selhává přenos nervových impulsů, zpomalí se i obnovování buněk a člověk rychleji stárne
  • zhušťuje se krev, tím se sníží tlak (může to vést až ke kolapsu) a také zásobování kyslíkem pro všechny tkáně. Zhuštěná krev více zatěžuje srdce, sníží se průtok vlásečnicemi.

Voda je důležitá

  • jako hlavní složka při vylučování škodlivin ledvinami vznikajících při metabolických procesech. 
  • nejdůležitější složka pro termoregulační procesy, chrání organismus před přehřátím
  • zajišťuje přísun potravy i odvod odpadu. Pokud zapomínáme pít, tělo je nuceno pracovat v nouzovém režimu. 
 

První postižené orgány, které na to doplácejí, jsou ty, které mají na starosti separaci a vylučování odpadu z krve - játra a ledviny. Tyto dva subjekty jsou velmi úzce propojeny. Pokud tělo dlouhodobě není schopno vylučovat toxiny, tak je začne ukládat. Jednou takovou skládkou toxinů v těle je lidský tuk. Je to nejvíce kontaminován (znečištěný) tuk v živočišné říši. Vyrovnají se mu snad pouze zvířata chovaná člověkem. Na deficit vody nás upozorní žízeň. Pokud tělo hlásí pocit žízně, je to již volání na poplach. S postupujícím věkem je totiž tento pocit stále slabší, staří lidé ho téměř neznají. Čím více se krev zahušťuje, tím obtížněji se naše ledviny vyrovnávají s odpadními produkty, vznikají ledvinové kameny.

Hydratace = příjem tekutin. Napít se hned ráno je velmi užitečné. Zjistíme, že se cítíme lépe, protože střeva se pročistí, organismus se přiměřeně zavlaží, postupně se promyjí ledviny a zlepší se krevní oběh. Pití velkého množství tekutin během jídla má za následek nejen poruchy trávení, ale také zhoršené využívání energie. Proto je nejlepší přijímat tekutiny zhruba půl hodiny po jídle a nejpozději půl hodiny před jídlem.

Doporučená denní spotřeba tekutin je 30-35 ml / kg hmotnosti těla při běžném zatížení. Žízeň není správným ukazatelem, kdy máme pít. Když už máme pocit žízně, je pozdě. Tehdy jsme již ztratili více než 2% tekutin. Je lepší pít častěji v malých dávkách, než jednou a mnoho, což by mohlo způsobit žaludeční problémy. Nadměrné množství tekutin také, nejsou pro člověka vhodné. Tělo výrazně zvýší vylučování, moč je světlý, téměř bezbarvý, z těla se ztrácejí důležité látky, narušuje se osmotický tlak, což může rovněž vést k závažným zdravotním komplikacím. Jednoduchým ukazatelem zda dodržujeme správný pitný režim, je ranní moč. Má být světlý a v dostatečném množství. Denně bychom měli vymočit nejméně 1 litr.

Lidský organismus je velký mág. Snaží se dostat z každé situace, proto i množství tekutin řeší po svém: reguluje jejich. V případě nedostatku tekutin snižuje vylučování moči, koncentruje ho až pětinásobně oproti koncentraci solí v jeho krevní plazmě. Koncentrovaný moč má tmavou barvu a stoupá v něm množství kámenotvorných látek. Nadměrně se zatěžují ledviny a zároveň snižuje vylučování jedovatých látek z těla. Škodliviny v organismu se hromadí a logicky vyúsťují do jeho otravy. Hromadění toxických látek může způsobit selhání celého krevního oběhu, ztráta vody může mít fatální následky. 

Nejen voda uspokojí vaše potřeby. Prakticky každý nealkoholický nápoj splní tuto úlohu: minerálka, sodovka, džus, káva nebo čaj, bylinkový čaj, sportovní nápoje, slazené nápoje, polévky, mléko. Dokonce i potraviny s vysokým podílem vody (85-95%) představují významný zdroj tekutin. Voda je a vždy bude skvělý způsob doplňování tekutin pro kondiční sportovce, jejichž zátěž je kratší než 60-90 minut. Voda je levná, snadno dostupná a je přesně to, co vaše tělo potřebuje. Snadno prochází trávicím systémem a doplňuje ztráty způsobené pocením. Pokud se dostanete do situace, kdy hrozí výrazná dehydratace (například při maratonu, hokeji, dlouhém běhu na lyžích nebo jiné intenzivní dlouhotrvající aktivity trvající více než 60-90 minut), zvyšte vytrvalost pitím nápojů s malým množstvím cukru (4-8% roztok).

Tento cukr poskytuje energii a v kombinaci se sodíkem zvyšuje rychlost vstřebávání vody. Během středně náročného až velmi náročného zatížení se sacharidy podílejí na hrazení energie přibližně z 50%. Čím menší jsou zásoby glykogenu, tím víc výkon závisí na energii z glukózy v krvi. Konzumací sacharidů, obsažených například ve sportovních nápojích, získají během cvičení svaly energii. Sportovní nápoje pomáhají déle udržovat normální hladinu glukózy v krvi, díky čemuž se dá prodloužit doba zatížení. Protože výkonnost do značné míry závisí na mentální odolnosti vůči stereotypnímu, dlouhodobému zatížení, neměnná hladina krevní glukózy vám umožní jasně myslet a dobře se soustředit.

Na rozdíl od cukrů snědených před cvičením, což u některých lidí může vyvolat hypoglykémii, cukry přijaté během cvičení zlepšují výkonnost. Během cvičení totiž tělo produkuje mnohem méně inzulinu, takže i poměrně sladké nápoje nezpůsobí glykémiu. Příčinou lámavosti kostí je podle vědců vysoký obsah fosforu ve zmíněných nápojích. Fosfor vytlačuje z kostí vápník, což způsobuje ztrátu kostní masy.

Vhodné jsou minerálky nebo ovocné šťávy s obsahem nejméně 150 mg vápníku na litr a izotonické nápoje - nejvhodnější složení izotonických nápojů představuje 0,4 g natria/ litr s cukernatostí od 6 do 8%. Takové složení nápoje umožňuje rychlou rehydrataci. Izotonické nápoje light mají snížený obsah sacharidů, čímž je snížena jejich energetická hodnota.

Po závodech, tréninku lze přijmout nápoje s obsahem hořčin, a to právě pro jejich schopnost dráždit trávicí trakt. Tím se zkrátí čas vhodný pro příjem potravy po zatížení. Organismus si tak vybere potřebné látky. Osvědčené jsou polévky, ovocné šťávy, džusy ředěné se sodou v poměru 1:2. Vhodné jsou energetické nápoje s obsahem aminokyselin - EnergoFit.

Optimální hodnoty minerálních látek pro pitný režim z hlediska dlouhodobého příjmu

  • Ca> 40 - 80 mg / l
  • Mg> 20 mg / l
  • K> 1 mg / l
  • Na
  • Cl
  • NO3

Tkáně obsahují rozdílné množství vody, od 25 do 75 procent, krevní plazma až 90 procent. Svalnáči jsou na tom nejlépe. Každý sval totiž obsahuje téměř třikrát tolik vody, jako tuková tkáň. Tělo dospělého člověka obsahuje 50 až 70 procent vody.

Novorozenec - to je vlastně malý vodník - voda tvoří až 80 procent jeho tělíčka. Možná i proto je takový hebký, jemný, voňavý a hladký. S přibývajícím věkem, člověk postupně vysychá… Jak strom, který má málo vláhy, protože si ji už neví s dostatečným důrazem a razancí doplňovat.

Nedodržování zásad příjmu tekutin vede ke zvýšené námaze organismu, a tím i k snížení výkonnosti a prodloužení zotavovacích pochodů tak u sportovců i nesportovce.