Obsah
Jak bojovat proti nevhodným metodám chovu zvířat?
Nejlepším způsobem je být odpovědnějším spotřebitelem: konzumovat výrobky vyprodukované s ohledem na životní prostředí a dobré životní podmínky při chovu zvířat!
U mléka se snažit nakupovat mléko jen od zodpovědných chovatelů, farem a družstev, nejlépe lokálních. Chované krávy by měli trávit co nejvíce času na travnatých pastvinách a měly by mít zabezpečené dobré životní podmínky. Díky tomu:
- jsou zachovány dobré životní podmínky chovaných zvířat;
- má mléko tu nejlepší možnou kvalitu;
- je omezena uhlíková stopa, protože se zkrátí vzdálenost k přepravě mléka;
- posiluje lokální produkce mléka a zachovávají se travnaté plochy.
Chovatelé by měly být k takovému způsobu chovu motivováni, mimo jiné stanovením minimální ceny mléka, příp. bonusu za jeho produkci z chovu ve volném výběhu.
Liší se kvalita mléka od krav chovaných na trávě od kvality běžného mléka?
Kromě ekologicky odpovědného přístupu (přírodního, bez GMO) a volného chovu je také důležité vědět, že mléko je odrazem stravy krávy, která ho vyprodukovala. Studie z roku 2019, která srovnávala výživovou kvalitu mléka od krav pasoucích volně s mlékem z běžného chovu, odhalila, že strava krav měla přímý vliv na tukový profil mléka2.
Podívejme se na výsledky studie - mléko krav krmených trávou se vyznačovalo těmito vlastnostmi:
- obsahovalo více polynenasycených mastných kyselin a méně nasycených mastných kyselin - to je velmi dobré, protože ve stravě je lepší snížit příjem nasycených mastných kyselin ve prospěch nenasycených;
- obsahovalo méně Omega-6 a více Omega-3 mastných kyselin - strava člověka je obecně příliš bohatá na Omega-6 a chudá na Omega-3, zájem o takové mléko je proto velký;
- obsahovalo více konjugované kyseliny linolové (CLA), jejíž molekuly pozitivně ovlivňují zdraví - stimulují imunitní systém, snižují riziko rakoviny a cukrovky typu II., mohou stimulovat metabolismus díky čemuž se zvyšuje výdej energie. 3
Studie Zemědělské komory v Bretani z let 2006-2008 ukazuje stejné výsledky - co vidíme i na obrázku č. 1. 4
Obrázek č. 1: Vývoj složení mléka (polynenasycené mastné kyseliny, CLA, poměr Omega-6 a Omega-3) při krmení trávou
Ekologické mléko nejvyšší kvality z chovu krav na trávě s vysokou nutriční hodnotou se nachází také v mléčných složkách výrobků Kompava.
Proč si vybrat proteinové produkty od Kompava?
Prvním důležitým faktorem je kvalita surovin. Ne všechny produkty v globálním odvětví mléčných přísad pocházejí přímo z mléka. Některé pocházejí z vedlejších produktů jiných průmyslových odvětví.
Dá se používat například syrovátka z výroby sýrů - bílkoviny této syrovátky se však obvykle štěpí různými tepelnými nebo chemickými procesy a úpravami, které mohou být prováděny během výroby sýra. A pokud je protein denaturován, může ztratit některé ze svých bioaktivních vlastností.
U mléčných složek výrobků Kompava to tak není (nativní syrovátkové proteiny, micelární kasein, dezert) - surovinou pro jejich výrobu je mléko, díky čemuž jsou složky nativní a nerozkládají se.
Na obrázku č. 2 vidíme dva typy kaseinů:
1. Micelární kasein - získává se membránovou filtrací, takže proteiny v něm nejsou denaturovány a zachovávají si svou nativní strukturu;
2. Kaseinát - získává se denaturační chemickým procesem.5
Obrázek č. 2: Dva procesy na získání kaseinů z odstředěného mléka
S cílem zachovat vlastnosti kaseinu Kompava upřednostňuje micelární kasein získaný membránovou filtrací, nedenaturačným fyzikálním procesem.
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
ZDROJE:
[1] IFOP, “Les Français et la condition animale,” IFOP, accessed September 28, 2020, https://www.ifop.com/publication/les-francais-et-la-condition-animale/.
[2] Mohammad Alothman et al., “The ‘Grass-Fed’ Milk Story: Understanding the Impact of Pasture Feeding on the Composition and Quality of Bovine Milk,” Foods 8, no. 8 (August 2019): 350, https://doi.org/10.3390/foods8080350.
[3] Bo Yang et al., “Review of the Roles of Conjugated Linoleic Acid in Health and Disease,” Journal of Functional Foods 15 (May 1, 2015): 314–25, https://doi.org/10.1016/j.jff.2015.03.050.
[4] Chambre d’agriculture de Bretagne, “Matière Grasse du lait : l’herbe améliore la qualité nutritionnelle des laits,” May 2009, 2.
[5] “La Caséine Micellaire,” Prodiet Fluid – la caséine micellaire dédiée aux boissons hyperprotéinées (blog), accessed September 28, 2020, https://www.prodiet-fluid.fr/la-caseine-micellaire/.