Taurin je semiesenciální aminokyselina, což znamená, že částečně si ji umí tělo vytvořit, ale ne v dostatečném množství. Po glutaminu jde o nejrozšířenější aminokyselinu v organismu. Nejvíce se vyskytuje v kosterním svalstvu, srdečním svalu a v mozku. Nejvyšší koncentrace taurinu je v srdci.
Tvorba taurinu klesá věkem a také za určitých podmínek. ve stresových situacích nebo při intenzivním a dlouhotrvajícím fyzickém výkonu.
Taurin má pozitivní vliv na potlačení únavy u řidičů, udržení koncentrace a soustředění v náročné práci, přispívá ke zlepšení psychické odolnosti a tolerance vůči stresu. Zároveň přispívá ke zlepšení vstřebávání tuků a vitamínů a podpoře regenerace po náročném tréninku. Užívání taurinu může přispět ke zlepšení činnosti a funkce mozku i ve vyšším věku. Má příznivý vliv na citlivost buněk na inzulín, čímž pomáhá přesouvat glukózu z krve do buněk.
Taurin přispívá k regulaci hladiny vápníku ve svalových buňkách. Může snížit únavu a zlepšit vytrvalost během fyzické aktivity, přičemž studie naznačují, že suplementace taurinem může zlepšit výkon při aerobních aktivitách. Má antioxidační vlastnosti, které chrání svalové buňky před poškozením způsobeným intenzivním cvičením a oxidačním stresem. Taurin může také urychlit zotavení po intenzivním cvičení tím, že snižuje svalové poškození. Podílí se na trávení a metabolismu tuků, což může optimalizovat energetické využití během cvičení. Kromě toho může pomoci regulovat rovnováhu elektrolytů v těle, což může zlepšit hydrataci a tím i výkon během cvičení.
Taurine obsahuje:
- Taurin
Semiesenciální sírná aminokyselina, kterou si organismus dokáže syntetizovat z methioninu a cysteinu za účasti vitaminu B6.