Obsah
Co jsou volné radikály?
Volné radikály jsou velmi malé, reaktivní částice, které dokážou atakovat důležité struktury našeho organismu, poškodit je a zcela vyřadit z funkce. Běžně vznikají v našem organismu při různých metabolických procesech. Špatnou životosprávou (málo pohybu, špatné stravovací návyky, kouření apod.) a faktory, které bohužel ovlivnit nedokážeme (UV – záření, toxiny, znečištěné ovzduší apod.) se jejich devastační účinek na náš organismus neustále zvětšuje.
Volné radikály způsobují oxidační poškození buněčných membrán, čímž přímo dochází k poškození samotné buňky. Poškození buněčné membrány (buněčné stěny) způsobuje vylití obsahu buňky do okolí. Jelikož buňka obsahuje i různé rozkladné enzymy, dochází k poškození membrán iu sousedních buněk. Postupně se začíná rozvíjet zánětlivý proces, což způsobuje aktivaci imunitního systému. Imunitní systém houževnatě bojuje proti zánětu, což jej značně oslabuje a člověk se stává náchylnější k různým onemocněním (herpes, chřipka apod.).
Volné radikály poškozují buněčné membrány, což přímo vede k celkovému poškození samotné buňky.
Antioxidanty
Antioxidanty jsou látky, které účinně bojují proti volným radikálům. Chrání buněčné struktury před poškozením, přičemž samotné radikály neutralizují.
TOP 5 antioxidantů
Karnosin
Karnosin patří mezi nejúčinnější antioxidanty. Účinně chrání buňky před poškozením
a následným zánikem. Vyznačuje se schopností regenerovat již poškozené buňky, což ostatní antioxidanty nedokážou. Dokáže reagovat i se škodlivými produkty, které z volných radikálů vznikají a eliminovat je z organismu (např. malodialdehyd (MDA), který vzniká jako produkt reakce kyslíkových radikálů s lipidovými strukturami.
Připisuje se mu role na rozvoji šedého zákalu, aterosklerózy či zánětlivých onemocnění kloubů). Prodlužuje životnost bílkovin (klíčových molekul organismu) a chrání DNA před poškozením. Považuje se za látku dlouhověkosti.
Karnosin se považuje za látku dlouhověkosti. Zvyšuje dělení buněk a opravuje již poškozené buňky, což má za následek lepší a především delší fungování celého organismu.
Koenzym Q10
Je látka tělu vlastní, která se vyskytuje ve všech buňkách lidského těla. Je uložen v mitochondriích, což jsou energetická centra buněk. Připisuje se mu úloha při snižování krevního tlaku a posilování srdečního svalu. Jako silný antioxidant zabraňuje oxidačním procesům LDL cholesterolu, čímž pomáhá předcházet ateroskleróze. Zlepšuje kvalitu pokožky - zmírňuje tvorbu vrásek.
Lykopen
Je nejsilnější známý antioxidant rostlinného původu. Ve velkém množství se vyskytuje v zelenině, zejména v červených rajčatech. Jeho funkčnost se tepelnou úpravou ještě více zvyšuje, rajský protlak je bohatší na lykopen než čerstvá rajčatová šťáva. Vědecké studie potvrzují jeho účinek v boji proti rakovinným buňkám (zejména proti rakovině prostaty, prsu, žaludku a tlustého střeva). U diabetiků výrazně omezuje vznik tzn. diabetické nohy.
Bohatým zdrojem lykopenu jsou zejména červená rajčata. Jeho účinnost se tepelnou úpravou ještě více zvyšuje.
Vitamin E
Další účinný antioxidant. Výrazně přispívá k ochraně buněk před oxidačním stresem. Podporuje činnost pohlavních žláz, účastní se obnovy a růstu svalové hmoty. Také zpomaluje stárnutí buněk (často se přidává do kosmetických přípravků).
Extrakt ze zeleného čaje
V čínské medicíně se používá již několik tisíciletí. Obsahuje polyfenoly, které účinně bojují proti volným radikálům. Jeho velkou předností je, že pomáhá eliminovat (spalovat) podkožní tuk. Přirozený obsah přírodního kofeinu stimuluje mozek a pomáhá zvýšit hladinu energie. Dva až tři šálky kvalitního zeleného čaje denně pomáhají bojovat s volnými radikály, podporují spalování tuků a zvyšují hladinu energie.
Zelený čaj je považován za silný antioxidant, který účinně chrání buňky, podporuje spalování podkožního tuku a zvyšuje hladinu energie.