Obsah
Žilní trombóza - co to je?
Když se mluví o riziku vzniku krevních srazenin během cestování, jde většinou o konkrétní formu, a to hlubokou žilní trombózu (HŽT). Je to potenciálně život ohrožující stav, při kterém se krevní sraženina vytváří většinou v některé z hlubokých žil v dolní končetině. Tyto sraženiny jsou nebezpečné zejména proto, že se mohou odtrhnout a dostat se až do plic. Tehdy nastane stav známý jako plicní embolie.
Hluboká žilní trombóza může být bez příznaků, často ji ale doprovází:
- Otok chodidla, kotníku nebo celé nohy, většinou pouze jedné
- Křečovitá bolest v lýtku
- Silná bolest chodidla nebo kotníku, která se těžko popisuje
- Skvrna na kůži, která je na dotyk teplejší než zbytek pokožky
Příznaky hluboké žilní trombózy nebo plicní embolie se mohou vyskytnout až několik týdnů po daném letu. O příznacích HŽT jsme si řekli, podívejme se na nejběžnější příznaky plicní embolie:
- závratě
- pocení
- bolest na hrudi, která je při kašlání ještě silnější
- dušnost
- vykašlávání krve
- rychlý tep
Jak souvisí tvorba krevních sraženin s dlouhými lety?
Dlouhodobé sezení na stísněných sedadlech letadla může vést ke zpomalení krevního oběhu, což zvyšuje riziko vzniku hluboké žilní trombózy. K riziku tvorby přispívá i dlouhá nečinnost, respektive nehybnost a také suchý vzduch v kabině letadla.
Riziko vzniku krevní sraženiny se ale mezi cestujícími velmi liší. Stejně to ovlivňuje i délka letu. Platí, že čím delší let, tím větší riziko trombu. Pokud plánujete letět letadlem 8 a více hodin a patříte k rizikové skupině, měli byste podniknout preventivní opatření.
Kdo patří do rizikové skupiny?
Preventivní opatření by neměly zanedbat lidé nad 50 let, rovněž lidé s nadváhou či kuřáci. Mezi rizikové faktory patří také křečové žíly na nohách, genetické poruchy srážlivosti krve, užívání antikoncepčních pilulek či těhotenství.
Mohu letět letadlem, když už jsem měl krevní sraženinu?
Pokud jste již v minulosti prodělali HŽT, popřípadě se ve vaší rodině krevní sraženiny již vyskytly, neznamená to, že nikdy více nemůžete sednout do letadla. Je dobré, že si budete uvědomovat to, že patříte do rizikové skupiny. Můžete se poradit se svým lékařem nebo udělat preventivní opatření.
Mezi obecná doporučení patří:
- Pořídit si sezení na sedadle, kde je únikový východ. Tato sedadla nabízejí větší prostor
- Nošení kompresních punčoch
- Léky na ředění krve (konzultace s lékařem)
- Výživový doplněk, který očistí vaši krev od nadměrného množství fibrinu
- Během letu praktikovat cviky na chodidla a nohy
- Vícekrát během letu se postavit a projít se uličkou letadla
Pokud patříte do rizikové skupiny pacientů, velký pozor si dávejte i na oblečení, kteří si během letu zvolíte. Vyhněte se obtažené kalhotám, nejlepší jsou volné vzdušné kalhoty či tepláky. Také seďte tak, abyste nohy neprekrižovali jednu přes druhou. A na co nezapomínejte, zůstaňte hydratováni a před i během letu se alkoholu vyhněte obloukem.
Cviky do letadla proti krevním sraženinám
Tyto cviky by mohl praktikovat každý jeden cestující, nejen ti, kteří patří do skupiny rizikových. Také pokud se chystáte na delší cestu autem či autobusem, jednou za čas si své nohy procvičte i vy.
- Vyzkoušet můžete velmi jednoduchý cvik - natáhněte si nohy a pokrčte kotníky, opakujte to 10x po sobě.
- Vyzujte si boty a pořádně protáhněte prsty na nohou, následně je stiskněte a roztahujte.
- Pokud nemáte místo na to, abyste si nohy natáhli před sebe, vyzkoušejte položit celé chodidla na zem, následně silně zatlačte nohy do podlahy, pokrčte prsty na nohou a zároveň s pokrčenými prsty zvedněte paty. Cvik opakujte 10x.
Přírodní látky jako silná ochrana před vznikem krevních sraženin
Vědci při hledání přírodních prostředků, které by pomohly při hluboké žilní trombóze, definovali dvě účinné složky. Jsou to kůra francouzské mořské borovice, přírodní extrakt bohatý na polyfenol a nattokináza, enzym ze sojových bobů fermentovaných bakterií Bacillus natto.
Nattokináza je velmi důležitá pro správné fungování srdce, mozku a cév. Úkolem nattokinázy v organismu je udržovat tvorbu fibrinu v normálních hodnotách, které jsou typické pro zdravého člověka. Rozpouští krevní sraženiny v cévách (tromby) čímž snižuje riziko vzniku mrtvice. Zvyšuje průtok krve v srdečních cévách, čímž působí preventivně proti infarktu. Jde o nejúčinnější přírodní produkt s fibrinolytickou účinky (rozpouštění krevních sraženin).
Na prvním místě je prevence
Zdravý životní styl, pravidelný pohyb, hydratace organismu a vyvážená strava jsou u většiny lidí zaručenou cestou k zdravému cévnímu systému. Samozřejmě, některé rodinné diagnózy neví ovlivnit nikdo z nás. V takovém případě je ale důležité znát svůj zdravotní stav a dělat vše pro to, abychom si ještě více neuškodili.
Jako prevenci před vznikem krevních sraženin nejen během cestování v letadle doporučujeme enzym Nattokináza, který je vhodný:
- Pro všechny lidi, kteří chtějí mít čistý krevní oběh bez nadměrného množství fibrinu
- Při tzv. economy class syndrome (otok nohou v důsledku dlouhých a častých letů)
- Pro starší lidi (S narůstajícím věkem lidé méně pociťují žízeň. Čím méně tekutin pijí, tím je krev hustší a větší riziko tvorby fibrinových pavučin)
- Na rychlejší regeneraci po sportovních poraněních a operacích