Konzumaci tuků se není potřeba vyhýbat. Trend v používání rostlinných olejů je nezadržitelný. Jsou stravitelnější, bohatší na nenasycené mastné kyseliny, zdraví prospěšnější.
Nejlepší se ukazují za studena připravené oleje z různých semen, panenský olej, v horším případě klasické rostlinné olej.
Živočišní zdroje tuků jsou většinou bohaté na cholesterol a nasycené mastné kyseliny, teda na složky, kterým bychom se měli vyhýbat. Běžně používané máslo bychom měli nahradit racionálnějším margarínem. Při výběre masa, je nejlepší rozhodnout se pro drůbež, ryby, případně lehké maso jako králík či telecí.
Asi nejvhodnější forma na použití tuků je pár lžiček kvalitního rostlinného oleje do salátů. Oleje by se neměli používat na pražení a pečení, fritování je potřeba se vyhýbat úplně. Nemůžeme zapomenout ani na vysoko sacharidové jídla /koláče, cukrovinky/, které mohou naši tukovou bilanci výrazně ovlivnit i když se nejedná přímo o tukové zdroje.
V rozumném množství jsou tuky pro tělo nepostradatelné, protože jsou
- zdrojem energie
- součástí všech buněčných membrán
- pomáhají zužitkovat v tucích rozpustné vitamíny: A, D a E
- obklopují a chrání důležité životní orgány
- chrání tělo před ztrátou vnitřního tepla
- fungují protizánětlivě
Tuky se dělí podle obsahu mastných kyselin (nasycených a nenasycených)
- na tuhé, které jsou živočišného původu, / máslo, slanina, sádlo, /
- kapalné, které mají převážně rostlinný původ, /olivový olej, olej ze semen a rybí tuk/
zdraví prospěšné a mají ochranný účinek před vznikem aterosklerózy a srdečně-cévních onemocnění.
Tuky nepostihují každého stejně. Rozhoduje o tom metabolismus člověka a jeho krevní skupina. Tuky jsou však obecně nejcennějším zdrojem energie a velmi důležitou složkou potravy, bez které nemůže správně fungovat hormonální soustava, mozek, srdce, cévy a vůbec celý organismus.
Výživový doplněk pro srdce KOMPAVA Omega-3