Bílkoviny patří k neodmyslitelné složce potravy a je nutné dodržovat pravidelný příjem a množství. Skládají se z jednotlivých aminokyselin, které jsou zastoupeny v různém množství. Pokud si náš organismus dokáže vytvořit aminokyseliny, jedná se o neesenciální. Pokud si je vyrobit nedokáže pak hovoříme o esenciálních. Tyto esenciální aminokyseliny jsou pro tělo nezbytné a musíme je přijímat v potravě kvůli udržení normálních funkcí organismu.
Mezi esenciální aminokyseliny řadíme leucin, isoleucin, valin, lysin, methionin, fenylalanin, threonin a tryptofan. První tři jmenované jsou esenciální aminokyseliny s rozvětveným řetězcem a jsou často využívány sportovci pro ochranu svalové hmoty. Známe je také pod zkratkou BCAA.
Zkusíme vám více přiblížit pozitiva a negativa živočišného a rostlinného proteinu.
Pozitiva živočišných bílkovin
Všichni víme, že hlavním zdrojem živočišných bílkovin je maso, vejce a mléčné výrobky, které obsahují komplexní spektrum esenciálních aminokyselin. Obrovským pozitivem je lepší biologická využitelnost.
Negativa živočišných bílkovin
Samozřejmě, že živočišný protein má i svá negativa. Přijímáme společně s touto stravou i vysoký obsah nasycených tuků a cholesterolu. Tráví se delší dobu což vede k nadměrnému zatížení slinivky. Chybí také podíl vlákniny ve stravě, který je důležitý pro správné trávení.
Pozitiva rostlinných bílkovin
Známe především rostlinné zdroje jako luštěniny, obiloviny, ořechy a semena. Oproti živočišným bílkovinám nepřijímáme žádný cholesterol. Jsou kvalitním zdrojem esenciálních mastných kyselin, minerálů, vitamínů, vlákniny a enzymů. Amarant a quinoa jsou obiloviny, které obsahují všechny esenciální aminokyseliny. Jejich konzumací předcházíme různým civilizačním onemocněním.
Negativa rostlinných bílkovin a jejich eliminace
Platí, že si musíme více hlídat to, co jíme. Strava by měla být pestrá a vyvážená, abychom zabránili nedostatku limitujících esenciálních aminokyselin. Také celkový příjem bílkovin musí být vyšší, než při stravě, která obsahuje kvalitnější bílkoviny. I při příjmu rostlinných potravin dochází k výskytu potravinových alergií např. nesnášenlivost lepku, alergie na ořechy ....