Současný svět nám nabízí nekonečné množství nových druhů sportů, ale každý by si měl nejprve zvážit, co chce od svého těla a vybrat si ten správný způsob, jak toho dosáhnout. Nikdo potřebuje svou hmotnost zvýšit, někdo si zase udržet svou optimální váhu. Pohyb, byste si měli zvolit tak, aby vám vyhovoval, bavil vás a motivoval.
Sport má mnoho výhod
- pomáhá tělesnému a duševnímu zdraví
- zvyšuje kondici
- zlepšuje náladu
- posiluje svalstvo
- formuje postavu a eliminuje celulitidu
- zvyšuje sebevědomí každého z nás
A který pohyb je ten nejúčinnější?
Silový trénink, běh, skupinové tréninky (kruhový trénink), jóga či plavání?
Pokud jste dosud nebyli aktivním sportovcem, měli byste přivykat tělo na pohyb postupně. Záleží na kondici, ale také na zdravotním stavu. Pro každého z vás se s přihlédnutím na váš věk, hmotnost a kondici najde něco vhodné.
Silový trénink je vhodný pro všechny, kteří si chtějí posílit a vybudovat svalstvo. Mírný silový trénink je vhodný pro všechny věkové kategorie. Působí proti věkem podmíněnému ubývání svalových vláken a zlepšuje regulaci metabolismu. Spotřebujete tak více kalorií, i když právě nic neděláte. Speciální cvičení pomáhají při problémech s klouby a páteří. Posilování je optimálním doplňkem k vytrvalostním sportům.
Pokud zvolíte běh měly by být vaše nohy, chodidla a klouby v pořádku. Při nadváze, kloubních potížích nebo při potížích s chodidly je chůze nebo Nordic Walking (chůze s holemi) více vhodná. Během si vytrénujete svaly na nohou trupu a hýžďové svaly. Zvýšíte si kondici, a je to příjemný relax pro vaši mysl.
Pokud jste typ člověka že potřebuje doslova "nakopnout" měli byste spíše zvolit skupinové sporty jako jsou např. kruhový trénink. Princip spočívá ve cvičení více cviků hned za sebou s nízkými (minimálními) váhami. V ideálním případě je dobré si připravit cviky a váhy s nimiž máte v úmyslu cvičit. Zařazují se cviky které mají komplexnější účinek, a tedy zapojují více svalových partií. Jakmile docvičíte první cvik, přesouváte se na další stanovisko, po cvičení druhého hned na další atd.
Po dokončení "kruháče" si dejte odpočinek, záleží na vaší kondici, kolik času potřebujete zregenerovat. Takových "kol" cvičení si můžete dát různý počet. Ten, kdo s kruhovým tréninkem jen začíná, měl by začít například s 3-5 cviky v 2-3 sériích.
Aby byl efekt kruhového tréninku "viditelný", zařaďte jej do svého cvičení alespoň 2 - 3 krát týdně.
Pokud jste klidný typ, který rád relaxuje, vyzkoušejte např. jógu, pilates, plavání, běžkování či turistiku. Jde o to, aby byl ten pohyb pravidelný. I 30 minut cílené chůze obden udělá své.