Obsah
Němci, Italové či Angličané - čeho se zvyknou přejídat v jiných zemích?
Pokud by existoval bůh přejídání, bez pochyb by se na Slovensku jmenoval December, jeho milovaná Kapustnica či Lenost a jejich božští potomci Medovníček a Štědráček - takové klasické slovenské Vánoce. V jiných zemích to však může vypadat úplně jinak.
Slovenské štědrovečerní menu s drobnými odchylkami tedy jistě všichni dobře znáte. Oplatky s medem, zelňačka, hrachová či fazolová polévka, moučné jídlo jako šulance či pirohy a následně hlavní část – smažená ryba s bramborovým salátem. Standardní dezerty jako sušené ovoce, ořechy či moučníky nebo drobné pečivo.
Například ve Velké Británii se hlavní vánoční večeře podává až 25. prosince. Hlavní chod představuje pečený krocan s nádivkou a polevou a tradiční vánoční pudink jako dezert.
Takoví Italové zase zvyknou na vánoční večeři připravovat polévku a samozřejmě těstoviny jako základ, přičemž zbytek se odvíjí v závislosti na regionu – na Severu je to pečená drůbež s nádivkou, na Jihu zase smažená ryba. Jako dezert známý moučník Panettone s rozinkami a kandovaným ovocem.
V mnoha rodinách však 24. prosince přejídání nekončí, ba naopak roztáčí obrátky.
Víte, kolik přibližně lidé o Vánocích zvyknou přibrat?
Vánoce – období, kdy je tělesný, ale zejména tukový nárůst největší. Studie říkají, že na západním světě zvyknou lidé přibrat přibližně pól kilogramu, který činí cca 1% jejich hmotnosti. Pokud to však s příjmem vánočních kalorií přeženeme, nárůst hmotnosti může být mnohem vyšší.
Vezměme si jednoduchý příklad:
Představme si, že žena, která má průměrný denní příjem přibližně 2 000 kalorií (kcal) a udržuje si hmotnost, „upustí uzdu“ a začne s přejídáním 24. prosince a skončí až Silvestrem (31. prosince), což celkově tvoří 7 dní přejídání se. Každý z těchto dnů nepřijme obvyklých 2000, ale 5 000 kalorií, a tedy 3 000 kcal denně představuje tzv. kalorický přebytek, který se, logicky, musí někam uložit. Bohužel pokud jde o pojídání klasických vánočních dobrot, tak rovnou do tukových zásob.
Pro ještě lepší představu si uveďme fakt, že 1 kilogram tuku představuje přibližně 7 700 kalorií, a tak dokážeme jednoduše přijít na orientační množství kilogramů, které dokáže jmenovaná slečna přibrat během týdne vánočního mlsání.
Přibere přibližně 2,72 kilogramu za 7 dní při příjmu 5000 kcal v důsledku týdenního kalorického přebytku 21 000 kalorií (uvedená hmotnost je však orientační, závisí na několika fyziologických faktorech).
A je to tady, černé na bílém, proč jsou fitness centra po Vánocích přeplněná, proč lidé sahají po různých spalovačích tuku s cílem získat zpět svou předvánoční formu.
V jednom švédském průzkumu studenti s nadváhou přibrali během vánočních svátků průměrně 6,1 až 8,8 kg, přičemž studenti s normálním BMI jen 0,2 – 0,5 kg.
Nevinné vánoční pamlsky?
Většina tradičního vánočního cukroví tvoří tuk, mouka a cukr. Problémem jsou tedy kromě jejich výborné chuti i jiné vlastnosti, které nám to vůbec neusnadňují - jsou kalorické, ale zároveň drobné, a proto je s radostí zobkáme, ale málokdo si představí jejich skutečnou kalorickou hodnotu.
Pro lepší představu uvádíme kalorické hodnoty těch nejběžnějších vánočních dobrot. Ty se však na základě různorodosti receptů mohou mírně lišit:
- Vanilkové rohlíky = 450 kcal / 100 g
- Perníky = 390 kcal / 100 g
- Sacherové zákusky = 410 kcal / 100 g
- Grilážky = 630 kcal / 100 g
Jídla, která se skládají z velké části z cukru mají vliv na hladinu glykémie.
Je pravdou, že vzhledem k ingrediencem, které se využívají v běžných receptech, jsou skutečně kaloricky bohaté, ale nemusíte se oblíbených vánočních dobrot vzdávat – připravte si je ve zdravější a dietní podobě:
1. Nahraďte bílou mouku například mletými ovesnými vločkami, mandlovou, kokosovou moukou či jinými lehce stravitelnými alternativami.
2. Vynechejte bílý cukr a zkuste těsto osladit podle chuti použitím medu, stévie nebo použijte protein, který zároveň poslouží jako dietní zdroj potřebných bílkovin, které zasytí na delší dobu a vám tak nezbude prostor pro další mlsání.
Perníky jsou v téměř každé rodině nedílnou součástí Vánoc. Co takhle si je připravit tak, že můžete dát sbohem výčitkám a plnohodnotně si je vychutnat? Perníky od Kompavy jsou plné bílkovin, zdravé, rychle připravené a chutnají božsky.
Klepnutím na obrázek se dostanete na recept Proteinové perníky od Kompavy.
7 tipů jak nepřibrat během Vánočních svátků (no dopřát si s rozumem)
1. Před a po mlsání vypít sklenici vody, která zasytí a zlepší trávení.
2. Jíst menší porce, protože často za nás jedí jen oči, přitom skutečně jsme sytí.
3. Jíst pomalu a každé jídlo si vychutnávat.
4. Dopřát si po domácku a zdravěji připravené dobroty.
V nevinných 100 g tradičných vianočných koláčikoch sa môže nachádzať až tretina celodennej energie pri racionálnom stravovaní.
5. Pozor na alkohol – vyplatí se míchat si ho vodou, protože obsahuje množství tekutých kalorií.
Hrnek svařeného vína obsahuje přibližně 200 kcal, možná i více v závislosti na přidaném cukru. Zkuste skvělý vánoční punč plný vitamínů a minerálů, obohacený o iontový nápoj HypoFit – dodá potřebné minerály a zároveň punč osladí, takže není třeba přidávat tradiční množství cukru a tedy vualá, kalorie jsou ušetřeny.
Klepnutím na obrázek se dostanete na recept Vánoční punč plný minerálů.
6. Hýbejte se nepřetržitě celé svátky. Pohyb na čerstvém vzduchu nejen, že prospívá zdraví, ale rovněž pomůže spálit kalorie z vánočních dobrot.
Hodinovou procházkou klidným tempem dokážeme spálit až 200 kcal, které představují přibližně 100 g vánočního bramborového salátu s majonézou. Hodinovou procházkou rychlým tempem spálíme 250 – 350 kcal a hodinovým během či lyžováním se dokážeme zbavit až 550 kcal – hýbat se proto vyplatí, zvláště pokud si uvědomíme, že vánoční večeře tvořená smaženým kaprem (450 kcal / 160 g) a majonézovým salátem (200 kcal / 100 g) obsahuje minimálně v průměru 600-700 kcal.
7. Po přejezení se si dopřejte detox v podobě zdravých potravin a výživových doplňků, které pomohou vašemu organismu zbavit se škodlivých látek.
Vánoční přejídání totiž neodpovídá potřebám organismu, narušuje jeho rovnováhu a vyvolává několik chorobných změn, proto je důležité nezapomenout na následnou „očistu“ pro zachování zdraví.
Věděli jste, že období Vánoc se tradičně pojí s větším výskytem depresí?
Ke vzniku depresí a úzkostných stavů přispívá také stres z nakupování dárků pro blízké. Statistiky říkají, že lidé si nákup často nechávají na poslední chvíli, a proto vzniká pod tlakem nervozita, stres a deprese - stavy, které mohou vést ke vzniku různých zdravotních problémů.
Pokud máte i vy pocit, že všechny nápady jsou fuč a nevíte, jaké dárky koupit pro blízké, tak sáhněte po dárku, kterým nic nezkazíte, ba právě naopak – jistě zapůsobí na každého. Věnujte dárek plný zdraví, který zajistí kvalitnější život v podobě výživových doplňků – ideální dárek pro všechny, pro mámu, tátu, bratra či sestru, přítele či přítelkyni, babičku či dědu.
Získané 3 kg během Vánoc je možno poměrně jednoduché a reálně shodit, avšak lidé, kteří zvyknou pouze tloustnout každoročně během Vánoc si takto mohou během 3 let zajistit + 10 nepěkných kilogramů.
Nikdo ještě nepřibral z jednoho nezdravého jídla. Proto buďte k sobě upřímní a nelžete sami sebe. Byl to opravdu jen jeden chod či jeden den? Pokud ano, všechno je v pořádku, jen je třeba se zpátky vrátit do standardního, udržitelného režimu – žádný extrém. Jednoduše, jezte všímavým způsobem a přijďte do práce po vánočních svátcích stejně štíhlí jako jste odcházeli.
Nepropadněte zbytečnému stresu - 1 kg navíc po vánočním přejídání je možná pouze důsledek vyššího obsahu vody v těle z důvodu vyššího příjmu solí a sacharidů, většího obsahu střev menstruačního cyklu.
Nezapomínejte, Vánoce nejsou o jídle, ale o atmosféře.